fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ciepło gromadzone w drogowych nawierzchniach

Wbudowane wymienniki ciepła w asfaltową nawierzchnię powodują przechwytywanie ciepła ze słonecznego promieniowania. Tak pozyskane ciepło można użyć w budynkach, jakie sąsiadują z drogą do grzewczych celów. Ciepło pochodzące ze słońca można akumulować w gruntach poprzez sieć geotermalnych sond i stosowanie wspomagania w późniejszym czasie jako ogrzewanie dla domu. Z powodzeniem zgromadzoną cieplną energię można stosować do odladzania zimą dróg, a latem ciepło przechwytywane z drogowej nawierzchni może wpływać na obniżenie poziomu temperatury bitumicznych warstw drogi. W takim wypadku zachodzi zjawisko redukowania efektu miejskich cieplnych wysp. Z systemu wymienników ciepło wykorzystuje się też w celach podgrzania wody w basenie, usuwania lodu i śniegu z lotnisk czy parkingów.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Ciepło gromadzone w drogowych nawierzchniach
Ciepło gromadzone w drogowych nawierzchniach

Realizacja gromadzenia ciepła za pomocą Power Road®

Wdrażając system Power Road® na terenie Francji przeprowadzono dwa rodzaje prób. Pierwszą z nich były demonstracyjne instalacje. Działanie systemu sprawdzono w rzeczywistych warunkach i na tej podstawie dokonano opracowania odpowiedniej montażowej metody. W 2017 roku demonstracyjna instalacja D1 znajdowała się na dojazdowej drodze do parkingu ciężarówek, który zlokalizowany był na Autoroute A1 w Saint-Arnoult-en-Yvelines przy punkcie poboru opłat. Parking ten posiadał strefę klienta w postaci budynku, a jego kondygnacja główna docelowo ogrzewana miała być poprzez wykorzystanie procesu Power Rad stosując gromadzenie międzysezonowe ciepła.  (uprawnienia budowlane 2022)

Sondy pod parkingową powierzchnią

Pod powierzchnią parkingu umieszczono sondy, a ich liczba, głębokość i rozmieszczenie instalacji dostosowano do energetycznych potrzeb budynku. Za pomocą pompy ciepła wytwarzało się ciepło. Obiekt posiadał w wyposażaniu sprzęt, jaki służył do pozyskiwania orz rejestrowania wszystkich danych, które dotyczą wymiany energii między urządzeniami oraz geotermalnej produkcji. Zamontowano także zdalne monitorująco – obsługowe urządzenie aby współdziałać w zakresie regulowania trybami pracy, jakie są tu różne.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Zastosowanie systemu Power Road®

Korzystając z systemu Power Road® proces ten łączyć się może wraz z użyciem płytkiego rodzaju geotermii, która wykorzystuje pompę ciepła, solarnych cieplnych pomp oraz źródeł niskowęglowego ogrzewania.  (uprawnienia budowlane program) Pierwsze próby systemowe obejmujące Power Road® związane z usuwaniem śniegu wiązały się z zastosowaniem cieplnych wymienników, które umieszcza się w górnej nawierzchniowej warstwie w czasie układania nawierzchniowych warstw. Kolejny proces polegał na komplementarnym geotechnicznym gromadzeniu ciepła. Geotermiczną energię gromadzić można poprzez zestaw poziomych rur, jakie rozmieszcza się na głębokości wynoszącej około 1 metra. Można także zastosować zestaw bądź obszar pionowych geotermicznych sond, które posiadają zdolności wymiany ciepła i magazynowania. Podczas przeprowadzania prób systemowych stosowano cieplne pompy odzyskujące z gruntu ciepło i przekazujące je na nawierzchnie. Taki proces aktywny był przede wszystkim w czasie opadów śniegu, aby podgrzać nawierzchnie oraz wyeliminować konieczność stosowania ciężkiego drogowego sprzętu.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com