fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ciekawe akustyczne rozwiązania na świecie

Szosa wykonana z asfaltu może przygrywać uwerturę, a dźwięk pochodzący ze schodów może przypominać śpiew ptaka. Choć wydaje się to być niemożliwe, to jednak na świecie jest wiele takich niepowtarzalnych miejsc. Podczas spędzania wakacji w różnych zakątkach świata warto poświęcić chwilę czasu na zwiedzanie takich akustycznych miejsc. Są one w głównej mierze związane z naturalnym wytworzeniem się na ziemi. Chociaż akustyka jest pojęciem stosowanym bardzo często w budowlanej branży, to jednak czasami nie wszystko co z nią związane wychodzi z pod ręki specjalistów budowlanych.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Ciekawe akustyczne rozwiązania na świecie
Ciekawe akustyczne rozwiązania na świecie

Muzyczna droga

W czasie pokonywania trasy w jednym z miejsc w Kalifornii można usłyszeć niezwykłe dźwięki. W pierwszym momencie mogą one przypominać dźwięk, jaki pochodzi kiedy zjeżdżamy z granicy drogi albo gdy złapaliśmy gumę. Jest to jednak tylko złudzenie. Kiedy dokładnie wsłuchamy się w dobiegający dźwięk usłyszymy, że nie jest to zlepek przypadkowych uderzeń lecz znana melodia. Ta muzyczna droga zlokalizowana jest w stanie Kalifornii w miejscowości Lancaster. Jest to fragment drogi, na którym to dzięki odpowiednim frazowaniom odgrywana zostaje melodia.  (uprawnienia budowlane 2022)

Powstawanie dźwięku

Zapewne każdy z nas zna dźwięk, jaki powstaje w sytuacji zjeżdżania na autostradzie z pasa i wjechanie na chroniące wypustki, które chronią kierowców np. przed zaśnięciem za kierownicą. Proces związany z powstawaniem dźwięku jest dość prosty. Każdy z elementów znajdujących się w asfalcie instaluje się w stałej regularnej odległości. Przejeżdżając po prążkach samochodem opona uderza o każdy z prążków i przenosi na zawieszenie drgania. Dalej drgania obejmują pozostałe samochodowe części  i to one dają do otoczenia dźwięk. Od tego jaką prędkością jedzie pojazd zmienia się częstotliwość dźwięku. Im szybciej samochód będzie się poruszać, tym  ton dźwięku będzie wyższy. Zjawisko to wykorzystano w „muzycznej drodze” ale zamiast elementów wypukłych zastosowano w asfalcie otwory. (uprawnienia budowlane program) 

Lokalizacja muzycznej drogi

Należy wiedzieć, że muzyczna droga zlokalizowana była wcześniej w pobliżu zabudowań, jednak musiała zostać przeniesiona ze względu na pojawienie się wielu skarg mieszkańców.   (segregator egzamin ustny uprawnienia) Codziennie byli oni zmuszeni wysłuchiwać po kilkadziesiąt razy w ciągu dnia melodii. Co gorsza, ta melodia była sfałszowana, co dodatkowo powodowało u mieszkańców oburzenie. Jednak zarówno przy budowaniu drogi po raz pierwszy, jak i za drugim razem popełniony został identyczny błąd. Nie wyciągnięto z niego żadnych wniosków w czasie tworzenia drugiej drogowej wersji. Takiego typu drogi spotyka się jeszcze na terenie kilku innych krajów, jednak droga znajdująca się w Lancaster jest wyjątkowa w związku ze swoją historią. Przejeżdżając przez drogę z daną prędkością, jaka określana jest na drogowych znakach można usłyszeć popularną uwerturę włoskiego kompozytora Gioacchino Rossiniego „Wilhelma Tella”. Jednak efekt pojawiający się na drodze sprawia, że odnosi się wrażenie fałszowania melodii. Ma to związek z tym, że podczas tworzenia drogi dokonano złej interpretacji wytycznych.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com