fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Cicha praca wentylatorów w obiektach o publicznej użyteczności

Chcąc wyeliminować hałas z instalacji klimatyzacyjnej i wentylacyjnej dobiera się odpowiedni wentylator, który wykonuje możliwie cichą pracę. Zaleca się, aby dobierając wentylator patrzeć na to, żeby na jego charakterystyce punkt pracy zlokalizowany był w granicach jego sprawności maksymalnej. Ważne staje się tu także wykorzystanie rozbudowanych informacji od producenta odnośnie pracy danego wentylatora. Ujęte są w nich poziomy akustycznej mocy w pobliżu ssawnego i tłoczonego króćca czy dane o emitowaniu przez obudowę hałasu, z podziałem na dane pasma oktawowych częstotliwości. (uprawnienia budowlane cennik) 

Cicha praca wentylatorów w obiektach o publicznej użyteczności
Cicha praca wentylatorów w obiektach o publicznej użyteczności

Hałas z wentylatorów

Wentylator wytwarza hałas, który związany jest z jego wielkością, sposobem posadowienia, kształtem łopatek i ich liczbą, czy w związku z liczbą obrotów silnika. To, w jaki sposób są wygięte łopatki wpływa na kierunek oraz na prędkość powietrza. Decydują on także o kierunku i wektorze poziomu jego prędkości w stosunku do łopatki, jaka się obraca. Promieniowe wentylatory z wygiętymi do tyłu łopatkami cechują się mniejszym stopniem natężenia dźwięku w pobliżu sprawności optymalnej, w porównaniu do wentylatorów posiadających łopatki, jakie wygięte są do przodu. Sposób, w jaki zamocowuje się wentylatory powinien zabezpieczać je od przenoszenia z nich drgań na daną konstrukcję budynku. Na terenie maszynowi ogranicza się niekiedy przenoszenie się drgań i hałasu poprzez użycie podłogi pływającej albo podwieszanego sufitu z warstwą wełny szklanej, która wytłumi dźwięki. Odpowiednie podłączenie do sieci przewodów wentylatora wpłynie na ograniczenie przenoszenia się drgań na inne części przewodowej sieci.  (uprawnienia budowlane program) 

Cicha praca w centrali

Poza cichym wentylatorem cichą pracę centrali zapewnia niska wylotowa prędkość powietrza z wentylatorów. Wiąże się to z niskim dynamicznym ciśnieniem. Centralę umieszcza się w obudowie, która posiada dobre tłumiące właściwości oraz niski poziom prędkości związanej z przepływem. Umieszczając na dachu wentylacyjną bądź klimatyzacyjną centralę oraz chłodnicze urządzenia stosuje się antywibracyjne dachowe stopy. Konstrukcja dachowej stopy powoduje rozłożenie ciężaru elementu na większą powierzchnię płaszczyzny dachu. Eliminuje się w ten sposób niebezpieczeństwo przerwania konstrukcji stropu oraz dachu. Antywibracyjne dachowe stopy tworzy się ze związków kauczuku, co dodatkowo wpływa na ograniczenie przenoszenia drgań. (uprawnienia budowlane segregator)   

Zalecenia ograniczające hałas

Zalecenia, które mają na celu ograniczyć hałas z instalacji ujęte są w stosownych normach i przepisach. Mówią one o tym, że amortyzatory rozmieszcza się w taki sposób, aby przy wentylatorze środek ciężkości zlokalizowany był między amortyzatorami w połowie odległości. Przyłączeniowe elastyczne rodzaje króćców, jakie wstawia się między wentylator a pierwszy z elementów przewodów sieci powinien osiągać długość od 100 do 250 mm. W czasie montowania wentylatora zapewnia się poziome albo pionowe ustawienie wirnika. Równolegle ustawia się także oś wirnika wentylatora oraz oś silnika. Zaleca się także odpowiednie wyważenie wirników, poprawne łożyskowanie i użycie obudów, jakie tłumią hałas. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com