fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ciągnione zakładkowe dachówki

Zakładkowe dachówki mają występy oraz żłobki przy podłużnych krawędziach a od tylnej strony nosek do zaczepiania o łatę. Występy dachówki wchodzą w żłobek drugiej dachówki. Poprzeczny profilowany przekrój powoduje, że sztywność jest większa a sama dachówka jest wytrzymała na zginanie, co ułatwia odpływ wody. Wzdłuż dachówek formuje się nieraz wydrążone rodzaje kanalików, które służą do wentylowania dachu. Takie dachówki należy bardzo starannie wykonać. Muszą być do siebie dopasowane oraz szczelnie przylegać w dachowym pokryciu (uprawnienia budowlane 2021).

Klasztorne dachówki
Klasztorne dachówki

Klasztorne dachówki

Klasztorna dachówka wykazuje podobieństwo do holenderki (testy 2021 uprawnienia). Jest jednak bardziej wygięta, a krzywizna poprzecznego przekroju wzdłuż dachówki zmienia się. Od dołu posiada nosek oraz uszko do przywiązania przy pomocy drutu. Dachówka mająca wymiary 38,5×24 cm mają ciężar równy 3,7 kG. Gąsiory mają za zadanie przede wszystkim pokryć kalenice oraz grzbiety. Mogą być one różnorodnych typów. Zazwyczaj na wierzchu posiadają zadzior, który stanowi dekoracyjny element. Mają także mały otwór służący do przybijania ich przy pomocy gwoździ. Wszystkie informacje dotyczące cech, technicznych wymagań oraz postępowań w związku z odbiorem możemy odnaleźć w normie PN-56/B-12025.

Różne rodzaje dachówek

Żłobkowana dachówka holenderka ma podwójne żłobki znajdujące się po czterech stronach (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Zapewniają one szczelność pokrycia dachowego. Marsylska dachówka ma żłobkowane połączenia ze wszystkich swoich stron, w związku z czym jej szczelność jest bardzo dobra. Powierzchnia profilowana wpływa na łatwiejszy odpływ wody oraz ożywia ogólny wygląd dachu. Dachówka waży 2,7 kG przy wymiarach wynoszących odpowiednio 39×23 cm. Dachówka typu mnich – mniszka to gąsiory, które posiadają dwa wycięcia w celu oparcia mnichów oraz nosek z wypukłej strony do zaczepiania o łaty.

Odbiór i ocena wyników z przeprowadzonych badań

Postępowanie w przypadku odbioru oraz oceny wyników dotyczących badań są takie same jak w przypadku dachówki typu karpiówka. Norma PN-54/B-12023 zawiera dopuszczalne odchylenia od wymiarów, uszkodzenia wady, i fizyczne oraz wytrzymałościowe cechy. Mówiąc o zwykłych dachówkach holenderkach przepisy określa norma PN-54/B-12021. Taki rodzaj dachówki ma wymiar 230×383 mm w jego poziomym rzucie. Posiada także ścięcie dwóch krawędzi przeciwległych o wymiarach 30×50 mm (uprawnienia budowlane – egzamin). Ich grubość wynosi odpowiednio 12-H 15 mm. Od spodu mamy nosek, który służy do zaczepiania dachówek. W poprzecznym przekroju dachówka wykazuje zakrzywienie a od góry jest wklęsła. Jej strzałka wynosi 40 mm. Ma także niewielką wypukłość znajdującą się przy jednej krawędzi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com