fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Normy i problemy

Pomieszczenia dzieli się na trzy kategorie, które różnicuje się pod względem odczuć cieplnych. Jest to ustalone w normie PN-EN ISO 7730:2006 Ergonomia. (program egzaminu na uprawnienia) Dzięki tym ustaleniom można opisać kategorie, które powstały, aby zapewnić jak największy komfort użytkownikom. Zostały one podzielone z uwagi na komfort cieplny i odczucia, wzięto pod uwagę szczególne wymagania, np. dzieci czy osób chorych. Warto zaznaczyć, że temperatura otoczenia bezpośrednio wpływa na zdrowie człowieka, zarówno fizyczna, jak i psychiczne. Zła regulacja cieplna może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych. Najczęściej pojawiają się takie jak: (uprawnienia budowlane 2022)

  • Bezsenność;
  • Problemy ze skupieniem uwagi;
  • Senność;
  • Brak koncentracji;
  • Bóle głowy;
  • Wysychanie błony oczu i nosa;
  • Nadmierna potliwość, co przyczynia się do wielu problemów ze skórą.
Charakterystyka podłóg pod względem odczuć cieplnych
Charakterystyka podłóg pod względem odczuć cieplnych

Kategoria A

To kategoria z najwyższymi wymaganiami w zakresie odczuć komfortu cieplnego. W takich pomieszczeniach przebywają najczęściej szczególnie wrażliwi użytkownicy. Mówimy w takim przypadku o między innymi: dzieciach, chorych, osobach w podeszłym wieku czy niepełnosprawnych. Pod tą kategorią znajdą się głównie takie obiekty jak: przedszkola, żłobki, szkoły, szpitale, domy seniora i pomocy społecznej. Jednak warto zaznaczyć także miejsca, które nie kojarzą się już tak bezpośrednio z wrażliwymi użytkownikami. Do kategorii A zostaną również zaliczone baseny czy łazienki. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Kategoria B

Tę kategorię spotyka się najczęściej. Opisuje ona średnie wymagania w zakresie odczuć komfortu cieplnego. Muszą spełniać ją pomieszczenia w nowych budynkach. Można przypisać ją więc do wszelkich mieszkań, ale również pomieszczeń biurowych i szkolnych (w tym przypadku chodzi o szkoły wyższe, np. licea, uniwersytety, szkoły policealne itp.). (akty prawne uprawnienia budowlane)

Kategoria C

Najniższa kategoria określająca najgorsze, ale akceptowalne warunki komfortu cieplnego. Swoje zastosowanie ma jedynie w budynkach przemysłowych, chociaż pojawiają się pomieszczenia biurowe o tak obniżonym standardzie. Najczęściej jednak ta kategoria określa magazyny czy hale przemysłowe, na których mimo stałego, ciągłego ruchu, nikt nie odpoczywa ani nie spędza ta całego dnia. Warto zaznaczyć, że na wielu halach pojawia się dodatkowe źródło ciepła w postaci wielu maszyn i ich pracy. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com