fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Cechy dachówki fotowoltaicznej

Fotowoltaika rozwija się w naszym kraju bardzo prężnie. Nie ma się co dziwić, ponieważ zastępowanie paliw kopalnych energią odnawialną jest całkowicie zrozumiałe. Jest to rozwiązanie nie tylko zdrowsze, ale i bardziej ekonomiczne. Choć samą specyfikę fotowoltaiki poznaliśmy już dość dobrze, to zupełną nowością wchodzącą na ten rynek w naszym kraju jest dachówka fotowoltaiczna. Jej głównym celem jest przetwarzanie słonecznego światła w elektryczny prąd. Sprawdźmy, jak działa taka dachówka i czy za jakiś czas całkowicie wyprze panele fotowoltaiczne?   (uprawnienia budowlane segregator)  

Cechy dachówki fotowoltaicznej

Jak działa?

Dachówka fotowoltaiczna w swoim działaniu nie różni się niczym szczególnym od działania słonecznych kolektorów. Ma za zadanie absorbować promienie słoneczne, które do niej docierają i przetwarzać je na prąd elektryczny. Dachówki są montowane na dachu razem z inwertorami, które mają za zadanie przetworzyć prąd stały w zmienny. W taki sposób powstaje niezbędna do funkcjonowania energia elektryczna – i to zupełnie za darmo. Jaka jest budowa dachówki fotowoltaicznej? Przede wszystkim każda z dachówek ma swoje oddzielne ogniwo. Aby możliwe było pozyskanie prądu elektrycznego, należy połączyć dachówki w jeden układ. Niezbędne do tego z pewnością okażą się akumulatory. Będą one mogły magazynować zebraną energię. Sama dachówka fotowoltaiczna zbudowana jest z krystalicznego krzemu. Nie można jednoznacznie, za pomocą jakichkolwiek parametrów ocenić jej skuteczności, ponieważ pozostaje ona w pełni zależna od ilości i intensywności padających promieni słonecznych.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Zalety i wady

Wśród zalet dachówek fotowoltaicznych wymienić należy:

  • możliwość pozyskania darmowej energii elektrycznej
  • wyjątkowy design połaci dachowej (uprawnienia budowlane kontakt) 
  • wygląd dachówki fotowoltaicznej jest zbliżony do dachówki ceramicznej
  • elementy dachówek fotowoltaicznych nie wystają poza obręb dachu, tworząc z nim całość
  • można ją montować na dachach o różnych kształtach i wymiarach
  • żywotność dachówki fotowoltaicznej, która jest kilkukrotnie większa niż paneli słonecznych.

Wśród wad dachówek fotowoltaicznych wymienić należy:

  • specyficzny montaż, który wymaga od montującego je niebywałych umiejętności
  • zależność dachówki od kształtu i kąta nachylenia połaci
  • brak możliwości regulacji kąta nachylenia
  • zmniejszona skuteczność działania poprzez brak możliwości regulacji
  • wysoka cena zakupu
  • wysoka cena montażu. (uprawnienia budowlane program) 

Cena

Nie da się ukryć, że zarówno zakup dachówki fotowoltaicznej, jak i jej montaż nie należą do najtańszych. Należy więc dobrze oszacować swój domowy budżet. Obecnie na szczęście te ceny zaczynają się obniżać. Wraz z momentem pojawienia się ich na rynku, a więc w 2005 roku, koszt ich zakupu był niesamowicie wysoki. Niewątpliwie tańsze są tradycyjne solary. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt żywotności jednego i drugiego rozwiązania. Niewątpliwie decydując się na dachówki fotowoltaiczne mamy do czynienia z ich większą żywotnością, co także pozwoli nam w dłużej perspektywie czasu zaoszczędzić, a i pomału się zwracać. Najbardziej popularnymi firmami specjalizującymi się w sprzedaży dachówek fotowoltaicznych są Fotton i Tegosolar. W lipcu tego roku cena dachówki firmy Fotton opiewała na kwotę około 600 zł. Takie dachówki mają moc 52W, co świadczy o tym, że jedna dachówka wystarczyłaby, aby pokryć dach o powierzchni 119,6 x 42,0 cm. Z kolei Tegosolar nieszczególnie różni się cenowo od Fottonu, jednak wielu wskazuje, że mają oni w ofercie dachówki o znacznie wyższej jakości. Wybór więc należy do Państwa.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com