fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie

Budynki z takich płyt buduje się bardzo szybki i niskim kosztem. Dobrze zamontowane zapewniają trwałość budynku, bezpieczeństwo wszystkich użytkowników i wysoką efektywność termoenergetyczną. Dzięki temu płyty warstwowe wykorzystuje się w bardzo często w tworzeniu hal jednonawowych bądź wielonawowych. Najczęściej stosuje się je w budownictwie rolniczym, do tworzenia spichlerzy, chlewni, obór czy pomieszczeń do przechowywania owoców. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć z płyt warstwowych hale sportowe, sklepy wielko powierzchniowe czy centra wystawiennicze. (uprawnienia budowlane 2022)

Budynki z płyt warstwowych
Budynki z płyt warstwowych

Konstrukcja

Płyty warstwowe mocowane są na słupach, zwykłych bądź żelbetonowych. Te układa się zarówno poziomo, jak i pionowo. Następnie umieszcza się samonośne płyty dachowe, najczęściej na kratownicach, elementach prefabrykowanych żelbetowych bądź na płatwiach stalowych. (program egzaminu na uprawnienia)

Eksploatacja i narażenia

Każda konstrukcja w trakcie eksploatacji zostaje narażona na wiele czynników. Lekkie płyty warstwowe niczym w tej kwestii nie ustępują. Ulegają: (uprawnienia budowlane kontakt)

  1. degradacji,
  2. starzeniu,
  3. oddziaływaniom atmosferycznym,
  4. uderzeniom,
  5. zarysowaniom,
  6. czasami nawet atom wandalizmu.

Prawidłowe wieloletnie funkcjonowanie budowli z płyt warstwowych zapewniają kontrole techniczne. Dokładne informacje o nich zawarte znaleźć można w art. 62 Prawa budowlanego. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Normy prawne, a kontrole techniczne

Wedle prawa należy kontrolować budynku z płyt warstwowych co najmniej raz w roku. Wtedy ocenia się ogólny stan techniczny, wszelkie zniszczenia występujące podczas użytkowania obiektu i wszelkie szkody, które mogły powstać przez narażenie konstrukcji na wpływy atmosferyczne. Jednak raz na pięć lat należy kontrolować cały stan techniczny i przydatność do użytkowania obiektu, poza tym jego estetykę oraz otoczenie, w którym budynek powstał. Takie kontrole powinny mieć miejsce w porze wiosennej, czyli pomiędzy marcem a czerwcem. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Sprawa ma się nieco inaczej, gdy budynek o powierzchni zabudowy przekracza 2000m2 albo dach ma ponad 1000m2. Wtedy kontrolne należy przeprowadzać co najmniej dwa razy do roku. Terminy te jasno określono w prawie, to daty pomiędzy 31 maja, a 30 listopada.

Warto też brać pod uwagę kontrole pozaplanowe. Takie wykonuje się po nagłych sytuacjach, np. silnych wiatrach, powodziach, pożarach czy wstrząsach parasejsmicznych.

Podziel się:

Jedna odpowiedź

  1. Witam, jestem zainteresowany budynkiem o powierzchni 160 m2 podzielonym na dwa pokoje po 80 m2 każdy. Wysokość budynku wynosi 4,5 metra. brama 4m x 3,4m. Czy możesz coś zasugerować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com