fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zagrożenia

Lekkie budowle z płyt warstwowych w trakcie eksploatacji są narażone na:

 1. degradacji,
 2. starzeniu,
 3. oddziaływaniom atmosferycznym,
 4. uderzeniom,
 5. zarysowaniom,
 6. czasami nawet atom wandalizmu.

Prawidłowe wieloletnie funkcjonowanie budowli z płyt warstwowych zapewniane jest przez kontrole techniczne. Dokładne informacje o nich zawarte są w art. 62 Prawa budowlanego. (uprawnienia budowlane kontakt)

Budynki z płyt warstwowych
Budynki z płyt warstwowych

Normy prawne

Wedle prawa należy kontrolować budynku z płyt warstwowych co najmniej raz w roku. Wtedy ocenia się ogólny stan techniczny, wszelkie zniszczenia występujące podczas użytkowania obiektu i wszelkie szkody, które mogły powstać przez narażenie konstrukcji na wpływy atmosferyczne. Takie kontrole powinny mieć miejsce w porze wiosennej, czyli pomiędzy marcem a czerwcem.

Raz na pięć lat należy kontrolować cały stan techniczny i przydatność do użytkowania obiektu, poza tym jego estetykę oraz otoczenie, w którym budynek powstał. Tyczy się to również budynków rolniczych, takich jak spichlerze, stodoły czy konstrukcji, w których przechowywane są owoce. (uprawnienia budowlane 2021)

Sprawa ma się inaczej, gdy budynek o powierzchni zabudowy przekracza 2000m2 albo dach ma ponad 1000m2. Wtedy kontrolne należy przeprowadzać co najmniej dwa razy do roku, w okresie pomiędzy 31 maja, a 30 listopada.

Warto też brać pod uwagę kontrole pozaplanowe. Takie wykonuje się po nagłych sytuacjach, np. silnych wiatrach, powodziach, pożarach czy wstrząsach parasejsmicznych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Przed wykonaniem kontroli

Przed zabraniem się do wykonania kontroli technicznej trzeba zapoznać się z dokumentacją konstrukcji i wytypować najbardziej podatne na uszkodzenia i degradacje elementy. W przypadku tej pierwszej ważnej rzeczy warto zgromadzić informacje o: łączeniu płyt warstwowych, metodzie ich uszczelniania, sposobach odprowadzania wody, technologii łączenia płyt warstwowych z konstrukcją nośną, sposobem uszczelniania okien czy też o wszelkich elementach mocowanych do płyt warstwowych, takich jak instalacja elektryczna czy klimatyzatory. (program egzaminu na uprawnienia)

Zasady kontroli

Rzetelna kontrola okresowa lekkich budynków z płyt warstwowych powinna składać się z siedmiu etapów: (segregator egzamin ustny uprawnienia)

 1. etapu przygotowawczego,
 2. wywiadu środowiskowego,
 3. wstępnych oględzin,
 4. przeprowadzeniu kontroli szczegółowej,
 5. udokumentowaniu zmian stanu technicznego,
 6. analizy uzyskanych danych,
 7. sporządzenia protokołu.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com