fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Minus budowli dwuszedowej

Każda budowla dwuszedowa posiada ten minus, że jeden drut pasa górnego dźwigara widnieje zawsze na zewnątrz okrycia dachowego hali i bywa poddany minusowo działającym zmianom atmosferycznym. Druty te utrudniają też budowlę okryć dachowych blisko wyższych górnych węzłów dźwigara, w jakich schodzą się te druty. Inny rodzaj budowli dwuszedowej:

Budowla ta zrobiona bywa z kolumn umieszczonych w stopach, podciągów zestawionych razem z kolumnami w ustrój ramowy, dźwigarów dwuszedowych z dachem łukowym, kafli okrycia stało-ceramicznych i belek gzymsowych czy parapetowych. (uprawnienia budowlane kontakt) Forma dźwigara szedowego i jego średnice z podaniem liczby i średnie zbrojenia:

Podczas nałożenia przegubów w węzłach dźwigar to rozmieszczenie statycznie określane. Obszerność betonu każdego drutu kraty bywa taka sama i jest to 15cm. Druty 1-2,2-7,3-4 i 4-9 na jakich wspierają się prefabrykowane kafle stało-ceramiczne bywają formowane łukowo, reszta to druty kraty prostej. Dźwigary są robione z betonu o rodzaju 200 i są zbrojone niezmiennym znakiem X. (uprawnienia budowlane 2022)

Budowle dwuszedowe
Budowle dwuszedowe

Umieszczenie drutów

Zakotwienie drutów pasa niższego zrobione bywa przez przepuszczanie ich przez luki pionowo umieszczonych kafelek oporowych z blachy obszerności 8mm i przyspawanie ich z obu stron tych kafelek. Kafelki oporowe ustawiane są poza nacięciem osi teoretycznych pasa niższego i drutu zgniatanego 5-2, więc są odpowiednio umieszczone w betonie ściskanym węzła. (uprawnienia budowlane program) W węzłach podporowych zabetonowane są rury stalowe o przekroju 25mm, przez jakie po zmontowaniu dźwigarów wkładane są śruby o przekroju 20mm, przydające się do zestawień razem blisko znajdujących się dźwigarów szedowych.

Kolumny

W rozwidleniu kolumn użyto przeponę. Po rozmieszczeniu podciągów na kolumnach przez poziome luki w odległych kolumnach podciągów i w przeponie przekłada się śrubę dobrego przekroju, zalewa obszary wśród kolumn i przepony zaprawą cementową i po jej zastygnięciu dostawia się śrubę. Podciągi kratowe z pasem teowym warto robić tak samo jak wcześniej wspomniane dźwigary szedowe w matrycach betonowych albo w kształtach z drewna na szablonie z krawędziaków. Gotowe zbrojenie podciągu robionego w pozycji poziomej w kształtach z drewna. W czasie robienia tej budowli wytwarzanie stali żebrowej nie była jeszcze u nas rozpoczęta i podciąg został uzbrojony niezmiennym X. Sprawiło to za duże zagęszczenie zbrojenia w pasie niższym. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Hala trójnawowa

Hala trójnawowa o długości 12×6 = 72m. Do montowania budowli wykorzystano dźwig rodzaju Marion 17 T. Dźwig ten kursując po torach rozmieszczonych w nawie centralnej zrobił całą halę w zaledwie 14 dni. Podczas nastawieniu powierzchni świetlnych na północ i stronie ciągów wytwarzających wschód – zachód odprowadzenie wód opadowych z centralnego koryta dachu posiada te same minusowe strony, co i w dźwigarze rodzaju EK-2. (program egzaminu na uprawnienia) W sytuacji hali trójnawowej rosłość strojowa podłużna hali równa się 110cm, poprzeczna 260cm. Tak duża rozbieżność rosłości ustrojowych obu kierunków bywa wielką ujemną stroną tej budowli. Podczas technologii i strony wytwarzania użytych w tej hali rosłość ustrojowa poprzeczna nie jest ważna, ale podczas wytwarzania północ-południe rosłość ustrojowa równałaby się 260cm, więc nie byłaby w porządku, szczególnie w zestawieniu z dalej wskazanymi rodzajami hal szedowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com