fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowanie domu z wykorzystaniem płyt warstwowych

Płyty warstwowe są z materiałami budowlanymi, z których bardzo szybko można wybudować dom. Wykonane są z prefabrykatów, w których dwa arkusze blachy połączone są rdzeniem konstrukcyjne izolacyjnym z pianki poliuretanowej. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

płyty warstwowe
płyty warstwowe

Charakteryzują się dobrą izolacyjnością termiczną. Dzięki temu nie trzeba dodatkowej izolacji ani też wykończenia.  Ciekawe jest też to, iż nie trzeba układać tynków ani okładzin wewnętrznych i elewacyjnych. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Panele SIP

Panele SIP to również rodzaj płyt. Środek stanowi izolacja, może to być polistyren, pianka poliuretanowa czy też styropian. Okładzinami są zazwyczaj twarde płyty np. OSB, cementowe włókno cementowe, metalowe.

Jak wyglądają domy z płyt warstwowych?

Domy z płyt warstwowych wcale nie różnią się wyglądem od domów budowanych zwykłymi metodami tradycyjnymi. W zależności od upodobań można wykańczać takie ściany okładziną drewnianą kamienną, ceglaną, tynkiem ,czy okładziną drewnopochodną.

Istnieje dowolność w ozdabianiu warstwy zewnętrznej budynku. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Budowa paneli SIP

Panele podłogowe i ścienne mają rdzeń grubości 150 mm, natomiast panele dachowe 230 mm. Długość paneli jest mniej więcej typowa do określonej kondygnacji, wynosi do około 3000 mm. Szerokość paneli ściennych to zazwyczaj 1000 mm dachowych 1000 lub 1220 mm. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

W przypadku budowania domu z paneli SIP nie ma większej potrzeby specjalnego fundamentowania. Bardzo ważne jest odpowiednie wypoziomowanie fundamentów. Wynika to z faktu, iż duży panel który jest na przykład wyprodukowany na wysokość całego piętra, musi być  prosto ustawiony. Panele ścienne układane są na belce podwalinowej, które oddzielone są od fundamentu izolację przeciwwilgociową.

W przypadku dachów takiego typu zabudowań wykonuje się je z różnych pokryć. Najczęściej są to płyty OSB lub papa dachowa. Do nich przybija się łaty, a na nich dopiero układa się dachówkę, czy pokrycie z blachy. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com