fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowanie domów ze soli

W niektórych z rejonów na świecie domy wznosi się przy zastosowaniu soli. Warto dowiedzieć się, jak wygląda taka technologia, oraz czy w takim budynku wykonuje się bezproblemowo niezbędne instalacje. Nietypowe budownictwo ze soli znajduje się na terenie Boliwii, tuż przy brzegu solnej pustyni Salar de Uyuni .   (uprawnienia budowlane 2022) W tych rejonach znajdują się wielkie złoża soli, które oszacowano na około 10 miliardów ton. Boliwia znajduje się w Ameryce Południowej i jest najwyżej położonym krajem. Stolica Boliwii La Paz jest najwyżej położoną stolicą na świecie, na wysokości około 4000 metrów n.p.m. W południowo – zachodniej jej znajdują się rozległe solniska, w tym największa solna pustynia na świecie Salar de Uyuni. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Budowanie domów ze soli
Budowanie domów ze soli

Pustynia solna

Salar de Uyuni to solna pustynia będąca pozostałością po wyschniętym słonym jeziorze Ballivian około 40 tysięcy lat temu. Woda z jeziora odparowała a na jego powierzchni pozostała twarda skorupa solna. Jej obszar zajmuje prawie 11 tysięcy km2 i jest to największe solnisko na świecie. To również najbardziej płaski na świecie obszar, a wahania związane z wysokością na całkowitym obszarze nie przekraczają poziomu 41 cm. W czasie suchej pory solnisko pokryte jest białą solą. Kiedy zbliża się deszczowa pora powierzchnia pustyni pokrywa się niewielką warstwą wody, która łączy się ze solą tworzy naturalny rodzaj lustra. Pomimo wody, jaka pojawia się na pustyni na skutek opadów można po niej nadal podróżować przy korzystaniu z jeepa. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Wznoszenie domów ze soli

Najwięcej domów z solnych bloków wznosi się w miasteczkach i osiedlach znajdujących się u brzegu solnej pustyni. W domu ściany tworzy się z solnych bloków wyciętych w twardej solniskowej skorupie. Skorupą jest skrystalizowany chlorek sodu, który w przyrodzie określa się też jako halit. Równo wycięte solne bloki posiadają takie same wymiary i spaja się je w murach przy zastosowaniu zagęszczonej ciekłej solanki. Takie domy nie mają fundamentów i są posadowione w związku z tym bezpośrednio na ziemi. Gruntem przysypuje się i okopuje przyziemie muru solnego. Stanowi to zabezpieczenie przed wypłukiwaniem się z bloków soli podczas deszczowej pory. Solne budownictwo posiada jedną kondygnację, a dach jest drewniany jedno albo dwuspadowy. Pokryciem dachowym najczęściej jest falista blacha, a pod nią znajduje się izolacyjna warstwa słomy albo trzciny.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Instalacje w budynkach ze soli

Noce na obszarze pustyni solnej są zimne, dlatego też każdy budynek zaopatrzony jest w grzewczy kominek, który także wykonuje się ze solnych bloków. Komin jedynie jest metalową stalową rurą. Wewnętrzne elektryczne instalacje wykonuje się jako nadtynkowe, a w związku z tym że solne bloki są dielektryczne, zagrożenie związane z porażeniem prądem jest w tym wypadku niewielkie. Wiele osób zastanawia się, skąd w hotelach na pustyni solnej jest słodka woda. Dostarcza się ją z lądu poprzez plastykowy rurociąg, który ułożony jest pod powierzchnią solnej skorupy. Na terenie Boliwii ujęcia pitnej wody zlokalizowane są w wyższych pogórzach. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com