fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowa jednorodzinnych domów – najczęstsze błędy

Bardzo ważnym elementem podczas budowania domu jest wykonanie jego dachu. Nowoczesna inżynierska praktyka wskazuje na trzy różne sposoby montowania termicznej izolacji na dachu. Najstarszym sposobem jest ułożenie między krokwiami izolacji. Do wady tego sposobu zalicza się powstanie termicznych mostków pod krokwiami, dlatego też takie rozwiązanie nie jest zalecane. Innym sposobem jest ułożenie izolacji pod krokwiami oraz pomiędzy nimi. Ten sposób jest jak najbardziej poprawny. Jednak do najbardziej nowoczesnej metody zalicza się krokwiowe usytuowanie termicznej izolacji. Wymogiem jest tutaj posiadanie dużych umiejętności przez dekarza oraz większy nakład związany z robocizną. (uprawnienia budowlane kontakt)

Budowa jednorodzinnych domów – najczęstsze błędy
Budowa jednorodzinnych domów – najczęstsze błędy

Nieodpowiednie wykonanie wjazdu garażowego

Często zdarza się złe wykonanie wjazdu do garażu, który znajduje się na parterze. Oddaje się do użytku dom, który posiada uskok między poziomem parteru, a posadzką garażu na poziomie około 0,30 m. To sprawia, że korzystanie z garażu staje się niemożliwe. W garażowym progu trzeba wykonać dostosowaną żelbetową belkę do poziomu posadzki w garażu. Musi ona posiadać niską krawędź wynoszącą około 30 mm i posiadać kątownik. Od dojazdowej drogi do progowej żelbetowej belki wjazdowej do garażu wykonać należy utwardzony dojazd z betonowej kostki, układanej na podbudowie betonowej. Jej grubość powinna wynosić minimum 0,15 m. (uprawnienia budowlane 2022)

Niepoprawne wykonanie odwodnienia na dachu

Bardzo często odwodnienia na dachach domów jednorodzinnych wykonuje się niepoprawnie. Spustowe rury, które odprowadzają z dachu wodę pozostawiane są przy ścianach budynku, co jest karygodnym działaniem. Woda w bezpośredni sposób atakuje ścianę budynku, co powoduje powstanie zawilgocenia. Nie jest to działanie zgodne z zapisami w Prawie Budowlanym. Zawarte w nim przepisy nakazują odprowadzenie wody od budynku w dalszy sposób. Znaną tendencją obecnie jest korzystanie z opadowej wody na swojej działce. Warto w związku z tym zadbać o poprawne wykonanie odwodnienia na dachu, aby ten w pełni spełniał swoją funkcję i służył przez wiele lat. (uprawnienia budowlane program) 

Wykonanie zimnego montażu drzwi i okien

Niedopuszczalne jest wykonanie montażu „na zimno” drzwi oraz okien, zamiast „ciepłego” montażu. Warto zwrócić uwagę na to, że zimny montaż polega na odpowiednim ustawieniu ościeżnic drzwi i okien w grubości konstrukcyjnej ściany, a w przypadku ciepłego montażu ościeżnice ustawia się w grubości termicznej izolacji. (program egzaminu na uprawnienia)  W każdym wypadku mechaniczne zamocowanie drzwi i okien musi zostać wykonane do konstrukcyjnej ściany. Mając do czynienia z boniowaniem poziomym plastykowymi ceowymi listwami występują bardzo często na stykach podłużnych listw oraz w narożach szczeliny, które posiadają różny stopień rozwartości. Przez nie opadowa woda przedostaje się do elewacyjnych warstw. Każda z tych szczelin musi zostać dokładnie uszczelniona za pomocą elewacyjnego silikonu, aby uzyskać szczelność w elewacji. Jest to bardzo ważna kwestia w przypadku ścian wschodnich i północnych w danym obiekcie.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com