fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowa domu na wąskiej działce

Jaka powinna być idealna działka budowlana? Kluczem jest przede wszystkim to, aby była ona optymalnych wymiarów, niedroga i dobrze zlokalizowana. Jednak trzeba przyznać, że takiej działki ze świecą szukać. Alternatywą idealnej działki może być wąska działka. Sprawdźmy, czym taka działka się charakteryzuje.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Budowa domu na wąskiej działce

Trudny grunt

Przede wszystkim z uwagi na wysoką cenę grunty ulegają dzieleniu. Jeżeli inwestor zakupi dość drogą działkę, to aby cokolwiek z niej zarobić, najczęściej decyduje się na jej podział. Często konsekwencją tego działania jest powstanie niezwykle wąskich działek. Choć mają wielu swoich zwolenników to jednak znacznie trudniej jest je zagospodarować. Mowa o tym, że ciężko wokół takiej działki stworzyć jakąkolwiek przestrzeń, która służyłaby chociażby rekreacji. Niestety – tego typu działki powstają coraz częściej i wielu ma z z nimi czysto funkcjonalny problem. W tym celu biura architektoniczne stworzyły wiele projektów domów, które takim warunkom odpowiadają. Wśród pomysłów architektonicznych można wyróżnić zabudowy bliźniacze i szeregowe. Takie domy nie dość, że wykorzystują dobrze potencjał wąskiej działki, to jeszcze nie należą do najdroższych. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Domy parterowe na wąskiej działce

Kwestia wybudowania parterowego domu na wąskiej działce jest praktycznie niespotykana. Przede wszystkim na tego typu działkach powstają domy piętrowe lub te z poddaszem. Jeżeli chodzi o architektów to szczególnie polecają, aby dom miał co najmniej 10 m szerokości. W takim domu znacznie łatwiej jest się urządzić oraz po prostu wygodnie mieszkać. Oczywiście w przypadku wąskich działek to zadanie jest utrudnione, jednak nie niemożliwe. W tym celu powstaje wiele architektonicznych trików, które mają na celu zniwelować trudności projektowe na wąskich działkach. Jednym z takich trików jest odpowiedni montaż oświetlenia, który może optycznie powiększyć tego typu dom. Czasami bywa, że na bocznej ścianie domu nie ma okien, więc jakoś trzeba zrekompensować ten brak. Często ma to miejsce właśnie za pomocą oświetlenia bądź luksfer. Luksfery stanowią alternatywę dla okien i są prawie uregulowane jako otwory okienne. Aby jeszcze bardziej optycznie zwiększyć powierzchnię pomieszczenia, można przeszklić elewację od strony południowej ogrodu.   (uprawnienia budowlane program) 

Aranżacja

Jeżeli chodzi o aranżację tego typu działek to niewątpliwie należy dobrze przemyśleć kwestię umieszczenia domowego wejścia.  (uprawnienia budowlane segregator egzamin)  W tym zakresie proponuje się, aby umieścić jedno wejście do domu, znajdujące się na bocznej elewacji. Nie poleca się w przypadku wąskich działek wejść frontowych. Taki układ pomoże nam skrócić korytarz, który z pewnością zabiera sporo potrzebnego miejsca. Jeszcze innym sposobem może być usytuowanie garażu przed fasadą, co zapewni nam oddalenie domu od ulicy. Trzeba jednak uważać, ponieważ takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Ostatnim sposobem, na który wskazują architekci jest ten, który dotyczy takiego usytuowania domu, aby węższa ściana stała się ścianą frontową. To także pozwoli na pozyskanie większej ilości miejsca. Jak widać nie ma trudnych rozwiązań – jest po prostu za mało pomysłów na ich realizację.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com