fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Braki w rusztowaniach na budowie

Pomimo, że istnieją stosowane normy oraz przepisy, a także informacyjne kampanie promujące bezpieczeństwo na placu budowy, to nadzór nad montowaniem rusztowania i eksploatacji ich nie jest nadal na wystarczającym poziomie. W przedziale lat 2016-2018 wykonano szereg obszernych badań odnośnie stanu elewacyjnych ramowych rusztowań, jakie stosowało się w tym czasie na budowach w Polsce. Badawczy projekt obejmował ocenę szczegółową 120 rusztowań w związku z ich nośnością, dynamicznymi własnościami, prawidłowością ukształtowania oraz panujących warunków pracy na nich. Realizacja projektu odbyła się przez trzy konsorcja uczelni wyższych. Była to Politechnika Lubelska, Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Łódzka. Wyniki z przeprowadzonych badań obejmują prawidłowe wyposażenie rusztowania w jego komponenty podstawowe. Ich stopień poprawności oceniano w związku z wymaganiami ujętymi w przepisach odnośnie BHP. (uprawnienia budowlane 2022) 

Braki w rusztowaniach na budowie
Braki w rusztowaniach na budowie

Badana próba

W próbie jaka była przebadana największą ilość prezentowały rusztowania niewielkie i niewysokie. Połowa z rusztowań, jakie były badane posiadała wysokość do 14 metrów i powierzchnię do 300 m2. Największe rusztowanie, jakie poddano badaniu miało 1500 m2 powierzchni, a najwyższe z nich osiągało 56 metrów. Najniższe z rusztowań posiadało jedynie dwa robocze poziomy i miało 4 metry, a powierzchnia najmniejszego wynosiła 62 m2. Większość z rusztowań stosowano przy budowie nowych budynków. Takich przypadków było 70. W pozostałych 50 rusztowaniach 29 sztuk brało udział w elewacyjnych pracach związanych z ociepleniem budynków istniejących. 100 rusztowań było na wyposażeniu budów, jakie realizowano w związku z pozwoleniem na budowę, a 20 z nich obsługiwało prace opierające się w związku ze zgłoszeniem. (uprawnienia budowlane 2022) 

Obszar badań

Przebadano 120 ramowych typów rusztowań na terenie województwa łódzkiego, dolnośląskiego, mazowieckiego i lubelskiego. W każdym z nich przebadano po 24 rusztowania. 24 kolejne rusztowania znajdowały się poza tymi województwami. Badania, jakie przeprowadzono były uwarunkowane w związku ze zgodą kierownika budowy, dlatego też próba ta nie jest losowa. Przeprowadzone jednak równocześnie regularne obserwacje rusztowań w miastach, które pokazywały, że obiekty jakie wytypowano do badań są reprezentatywne dla populacji fasadowych rusztowań w związku z ich wymiarami, typami rusztowania czy rodzajami obsługiwanych prac. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Ocena z przeprowadzonych badań

Badacze przygotowali tabelę oraz dokonali w niech podziału na komponenty oraz sposób, w jaki ocenie będzie podlegać ich stan. Niektóre z komponentów dodatkowo podzielono. (uprawnienia budowlane program)   Przykładowo ochronne bariery rozpatrywano w czasie oceny w związku z podziałem ich na poręcze i deski krawężników. Błędy, jakie analizowano w związku z ukształtowaniem komponentów wynikać mogą z błędów, jakie popełniono w trakcie ich montowania. Użytkownicy w związku z tym nie mają na nie wpływu, ponieważ takie błędy mają trwały charakter. Drugim rodzajem błędów jest działanie użytkowników. Do nich zalicza się np. zdejmowanie poręczy. Są to błędy o tymczasowym charakterze. Podczas przeprowadzania badań nie rozróżniano ich i uznano, że są one jednakowo ważne.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com