fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Błędy w montowaniu mechanicznych łączników w ETICS

Mówiąc o systemach dociepleniowych ETICS warto wziąć pod uwagę zagrożenia, jakie płyną w związku z błędnym montażem mechanicznych łączników. Można wymienić wiele czynników, które powodują powstawanie nieprawidłowości. W pierwszej kolejności jest to brak przeprowadzenia odpowiedniej oceny podłoża przed dokonaniem projektu mocowania ocieplenia. Nie ocenia się niekiedy powierzchniowej nośności oraz nie identyfikuje się rodzaju i warstw w podłożu. Kiedy mamy do czynienia z podłożem, którego właściwości są niepewne, często nie wykonuje się prób wyrwania z takiego podłoża łączników. Kolejnym błędem jest nieodpowiednie wybranie typu danego łącznika pod konkretne podłoże oraz niejednorodność właściwości ścian i podłoża. Niejednorodność sprawia, że występują tu różne materiały, a łącznik dobrany zostaje np. tylko do betonu. Oszacowania długości łącznika także często są nieodpowiednie, a błędy pojawiają się także na etapie związanym z osadzaniem łączników. Dotyczą one dysfunkcji o mechanicznym charakterze.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Błędy w montowaniu mechanicznych łączników w ETICS
Błędy w montowaniu mechanicznych łączników w ETICS

Osadzanie łączników

Błędy, jakie pojawiają się na etapie osadzania łączników polegają na wierceniu z udarem otworów w podłożu, gdzie nie jest to wskazane, czy stosowanie wierteł, które są zakrzywione. Niedozwolone jest także wiercenie otworów w podłożu bez zachowania prostego kąta do płaszczyzny ściany, czy za głębokie wbijanie w podłoże łączników. Błędem jest także brak uzyskania poprawnej głębokości do zakotwienia łącznika, z powodu występujących w podłożu nierówności. Każde z tych błędów powodują, że w systemie ETICS pojawiają się zagrożenia.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Unikanie błędów

Każdy z błędów, który został wymieniony wyżej może uniknąć, jeżeli wykonawca posiada odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Nadzór nad pracami powinien być również prawidłowo przeprowadzany. Jeżeli dojdzie do popełnienia błędu, w takiej sytuacji mogą one mieć duży wpływ na bezpieczeństwo oraz trwałość użytkowania ocieplenia, które mechanicznie się mocuje. Warto wiedzieć, że występuje jeszcze wiele innych czynników, które powodują powstawanie błędów, a na które mamy niewielki wpływ. Są to między innymi zjawiska związane z procesem starzenia się materiałów, w związku z zewnętrzną ekspozycją oraz spadek technicznych parametrów, jaki się z tym wiąże. Proces ten obejmuje zarówno łączniki, jak i miejsca ich mocowania w podłożu czy systemowe warstwy ociepleń. Dodatkowo mocowanie oraz systemowe warstwy poddane są cieplno – wilgotnościowym wpływom, które są równoległe do ociepleniowej powierzchni. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Ryzyko związane z awariami systemu

Oczywiste wydaje się być, że jeżeli zastosujemy większą liczbę mechanicznych łączników, to wpłynie to na zmniejszenie się ryzyka związanego z wystąpieniem awarii ocieplenia, w związku z jego utratą nośności w pojedynczym łączników np. związanego z jego błędnym mocowaniem.   (uprawnienia budowlane 2022) Większy poziom nośności łączników, kiedy jeden z nich ją utraci może również prowadzić do zwiększenia się ryzyka uszkodzenia systemu. Jednak mając dużą liczbę łączników, które są blisko siebie usytuowane teoretycznie mogą nachodzić względem siebie „stożki” uszkodzeń płyty podczas przeciągania, co prowadzić może do zmniejszenia się poziomu nośności w systemie.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com