fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Błędy popełniane przy okapach tarasów i balkonów

Błędy popełniane przy okapach tarasów i balkonów

Pierwszym z objawów, jaki pojawia się podczas uszkodzenia tarasów i balkonów jest korozja. Mogą też niekiedy zacząć pojawiać się wykwity. Warto zastanowić się w związku z tym, jakie przyczyny powodują destrukcje w okapach oraz zawilgocenia. Najczęściej blacharskie obróbki dotyka korozja. W związku z nią mogą pojawiać się też odspojenia płytek okapu, albo też zajdzie destrukcja we fragmencie płyty. Czasami pierwszym z objawem jest powstający wykwit. Przyczyna ich powstawania nie musi znajdować się w blacharskiej obróbce, ale niekiedy może to stanowić główny powód takiego zjawiska. Na destrukcję oraz zawilgocenia okapowej strefy wpływa także sposób, w jaki została ona wykonana. (uprawnienia budowlane kontakt)

Błędy popełniane przy okapach tarasów i balkonów
Błędy popełniane przy okapach tarasów i balkonów

Niepoprawny montaż płytek na okapie balkonu

Przykładowy balkon, na jakim wykonano nieodpowiedni montaż płytek posiadał wymiary 5,40×2,42 m. Użytkową warstwą były ceramiczne płytki, których wymiary wynosiły 29,7 x 29,7 cm. Spoina posiadała szerokość 4 mm. W balkonie stwierdzono, że nie znajdowała się podpłytkowa izolacja oraz wklejona taśma na okapowej krawędzi. Po dokonaniu zdjęcia płytki okapu stwierdzono, że zaszły tam zaawansowane destrukcyjne procesy w klejowej zaprawie. Pod płytką znajdował się mocny jastrych, którego grubość wynosiła 5 do 5,5 cm. Pod jastrychem z kolei znajdowała się folia ze sztucznego tworzywa, a sam jastrych był zbrojony przy zastosowaniu siatki, jaką ułożono na folii. W przekroju jastrych był mokry, a jego poziom pH osiągał wartość około 13. To pokazuje, że nie miały tu miejsca zaawansowane korozyjne procesy. (uprawnienia budowlane 2022)

Niekorzystne rozwiązanie w okapowej strefie

Na wskutek termicznego oddziaływania zachodzi koncentracja naprężeń oraz termicznych ruchów. W konsekwencji uszkadzają się spoiny oraz wykruszają spoinujące zaprawy. To pozwala opadowej wodzie przenikać w podłoże, jeżeli nie ma podpłytkowej izolacji i obróbek w płytkowej płaszczyźnie. Woda powoduje wypłukanie z kleju polimeru i rozpuszczalne rodzaje związków cementowej matrycy, przede wszystkim węglanu wapnia. Taki wariant jest bardzo niekorzystny w czasie tworzenia okapu, dlatego też nie powinno się go stosować w praktyce. Kiedy balkon miałby ocieplenie z dwóch stron, w takim wypadku przecieki w okapie doprowadzają do powstania zawilgoceń od spodu termoizolacji balkonowych płyt. Poza wizualnymi mankamentami, destrukcja konstrukcji ulega tu przyśpieszeniu. (uprawnienia budowlane program) 

Brak zastosowania podpłytkowej izolacji

Podstawowym błędem, a zarazem przyczyną powstawania na obróbkach wykwitów jest całkowity brak podpłytkowej izolacji. (segregator egzamin ustny uprawnienia)  Z poziomej części połaci, mając odpowiedni kształt w strefie, przy pomocy taśm powinna być ona wywinięta na pionową część okapu oraz połączona z blacharską obróbką, jaka już istnieje. Jest ona zamocowana w izolacyjnej płaszczyźnie z papy. Brak zastosowania podpłytkowej izolacji prowadzi do powstania zawilgoceń oraz destrukcji w konstrukcji okapów i balkonów, dlatego też podczas ich tworzenia nie można pominąć kwestii związanych z dobrą izolacją.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com