fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Blaty granitowe

Blat do kuchni jest niezbędnym wyposażeniem. Właściwie na nim powinniśmy oprzeć aranżację całej kuchni, ponieważ jest on w jej funkcjonowaniu kluczowy. Za najbardziej solidny materiał uznaje się przede wszystkim granit, ponieważ to właśnie on jest bardzo trwały, a przy tym szczególnie elegancki. Sprawdźmy, jakie jeszcze blaty możemy wyróżnić na rynku i czy najlepiej jest postawić na ten granitowy. (uprawnienia budowlane kontakt)

Blaty granitowe

Właściwości granitu

Granit charakteryzuje się niebywałą wytrzymałością i trwałością. Może być wykonany z dwóch rodzajów struktur, czyli:  (uprawnienia budowlane 2022)

  • ziarnistej,
  • użylonej.

Ziarniste blaty różnią się tym od tych użylonych, że są jednolite znacznie bardziej, bez znaczenia, jakie zdecydujemy się użyć ziarna do jego produkcji. Jeżeli natomiast mowa o blatach granitowych użylonych to można je wyróżnić przede wszystkim ze względu na różnego rodzaje motywy i wzory. Jeżeli chodzi o trwałość i wytrzymałość to nie ma między nimi szczególnej różnicy. Mówi się, że każdy z nich jest wręcz niezniszczalny. Należy więc się nie obawiać stawiania na nim różnego rodzaju gorących naczyń czy martwić się o ich ubrudzenie, ponieważ dzięki swojej strukturze – są wytrzymałe zarówno na bardzo wysokie temperatury, jak i różnego rodzaju zabrudzenia.  (uprawnienia budowlane program) 

Zalety i wady

Granit ma szereg zalet, ale również i wad. Niezbędnym może okazać się fakt, że jest to materiał, który mimo upływu czasu i użytkowania nie zmienia swojego wyglądu wiele lat. Jeżeli odpowiednio o niego dbamy i regularnie go czyścimy, nie musimy obawiać się o jego wygląd.  (segregator egzamin ustny uprawnienia)  Ponadto jest łatwy w utrzymaniu na nim czystości i można wybierać wśród wielu jego kolorów. Tego typu blat jest przede wszystkim bardzo elegancki, co również automatycznie podnosi walory każdej kuchni. To, o czym wcześniej wspominaliśmy to również trwałość i wytrzymałość. Przy produkcji dobrze się je konserwuje, więc często nie mają najmniejszego uszczerbku. Ponadto nie ma możliwości, by się porysowały, więc nierzadko stanowią nawet miejsce do krojenia. Są odporne na wysoką temperaturę, ale także i ognioodporne, dzięki czemu znajdują swoje zastosowanie także w przypadku gazowych kuchenek. Są również odporne na wodę i można wykończyć je w dowolny dla siebie sposób. Granit może przybrać dowolny kształt, przez co również zwiększa się jego atrakcyjność. Nie da się ukryć, że te wszystkie zalety składają się na jedno – takie blaty są po prostu drogie. Bywa, że ceny za metr są dla zwykłego Kowalskiego nie do udźwignięcia. Jednak jeżeli nie masz problemu z jego ceną – z pewnością będziesz zadowolony. Oprócz ceny zakupu samego blatu należy doliczyć jeszcze cenę jego transportu, ponieważ jego waga jest dość spora. Nie jest materiałem plamoodpornym, więc należy uważać na różnego rodzaju płyny, jak np. wino. Mogą być na granicie nie do usunięcia. Ponadto trzeba go bardzo często wycierać, ale także polerować. W przeciwnym razie może osadzić się na nim kamień, zwłaszcza, jeżeli zbyt długo miał styczność z wodą.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Alternatywa blatu z granitu – konglomerat

Blat z konglomeratu stanowi alternatywę dla blatów z granitu. Nie da się ukryć, że jest to dobra alternatywa, ponieważ wyglądem są praktycznie nie do odróżnienia. Wytwarza się je najczęściej z kamiennego kruszywa, które jest zespolone syntetyczną żywicą. Wśród ich rodzajów wyróżniamy:

  • gruboziarniste,
  • średnioziarniste,
  • drobnoziarniste.

Jeżeli chodzi o ich właściwości to podobnie jak granit – są bardzo wytrzymałe i odporne. Co można niewątpliwie im dodać to fakt, że pozostają bardziej elastyczne niż granit i mają mniejszą wagę. Nie nasiąkają również tak często jak granit, jednak nie są odporne na wysokie temperatury, więc nie polecamy stawiać na nim gorących naczyń. Niewątpliwie na konglomerat trzeba po prostu bardziej uważać, ponieważ różnego rodzaju produkty, zawierające naturalne barwniki mogą w niego wnikać. Przykładem może być naturalny kolor soku z buraka bądź roztwór z kurkumą. Czy polecamy wybrać go zamiast granitu? To pozostawiamy Państwu, ponieważ ich cechy są bardzo podobne, a ponadto w pełni uzależnione od osobistych preferencji.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com