fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Bitumiczne łupki – gdzie je znajdziemy?

Bitumiczne łupki znajdziemy pomiędzy warstwami różnych rodzajów minerałów, takich jak piaskowce, margle, wapienie itp., w postaci bitumicznych wkładek. Takie łupki to zwarte oraz twarde skały, które pod wpływem atmosferycznych czynników wietrzeją i powoli tracą bitumiczne składniki. W końcowym etapie rozpadają się. Bitumiczne łupki możemy odnaleźć we wschodnich obszarach gór Karpat (nauka do uprawnień budowlanych).

Bitumiczne łupki
Bitumiczne łupki

Gdzie powstają kamieniołomy?

Kamieniołomy najczęściej zakłada się na zboczach gór. Góra taka jest zazwyczaj eksploatowana tarasami, w stosunku do zalegających warstw skalnych (testy 2021 uprawnienia). Układy tarasów powinny być takie, żeby ich spadek ogólny nie był taki sam jak pochyłość warstw. Powinny mieć przeciwny kierunek, aby uniknąć spełzania się danej części skały. Może mieć to miejsce miejsce w związku ze wstrząsami, które powstają podczas użycia wybuchowych materiałów.

Skład bitumicznych łupek oraz ich otrzymywanie

Bitumiczne łupki są zbliżone składem do składu surowca z którego produkuje się wapienny gazobeton, patrząc pod kątem zawartości CaO i A12303. Budowlane kamienie otrzymuje się ze skał z kamieniołomów bądź też z podziemnych kopalni albo z narzutowych głazów. Dla celów budowlanych najważniejszymi materiałami kamiennymi są te, wydobyte z kamieniołomów (program egzamin uprawnienia 2021).

Kamienne bryły – jak oddziela się je od skał?

Kamienne bryły oddziela się od skał za pomocą odstrzału środkami wybuchowymi albo także poprzez wyłamywanie ich kamieniarskimi narzędziami (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Używanie narzędzi spotyka się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z miękkimi skałami, które są cienko uwarstwione. Do takich skał możemy zaliczyć m.in. łupki, piaskowce czy wapienie. Największe kamieniołomy i najbardziej wyposażone można znaleźć w rejonie Dolnego Śląska. Pod Strzegomiem czy pod Strzelinem znajdują się kamieniołomy, zajmujące czołowe miejsce w europejskiej skali.

Wysokość stopni na tarasie – ważna kwestia przy kamieniołomach

Wysokość stopni znajdujących się na tarasie nie może być zbyt duża i powinna wynosić maksymalnie 6m. Im więcej tarasów jest równoległych, tym dłuższy jest front przy prowadzeniu robót (uprawnienia budowlane – egzamin). W szczególnych przypadkach nizinnych kamieniołomów przy bardzo twardych skałach, nie mających uwarstwienia może się okazać, że celowo będzie trzeba zruszyć większe skalne masy, przy pomocy dużych min. Umieszcza się je głęboko w dużych wywierconych otworach. Przed eksploatowaniem warstwy właściwej należy usunąć roślinną nasypową ziemię oraz zwietrzałą wierzchnią powłokę skalną. W kolejnym etapie przygotowuje się odwodnienie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com