fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Bieżące remonty

Mówiąc o remoncie, możemy zaliczyć do niego m.in. wymianę pojedynczych desek, przy odeskowaniu ścian cokołu oraz ukośnej deski, która pokrywa cokół (egzamin na uprawnienia budowlane). Remontem można nazwać także uzupełnianie zasypki pól pomiędzy ryglami albo w cokole izolacyjnym materiałem, który nie podlega gniciu. Do takich materiałów zaliczamy trociny iglastych drzew, torf, żużel, igliwie itp. Bieżące remonty powinno przeprowadzać się regularnie, aby budynek jak najdłużej nam posłużył. Drobne prace naprawcze i co pewien czas generalne remonty sprawią, że zużywanie się budynku będzie wolniejszym procesem.

Bieżące remonty
Bieżące remonty

Konserwacja murowanych ścian

Konserwowanie murowanych ścian ogranicza się do zabezpieczenia ich od nadmiernej wilgoci (testy 2021 uprawnienia). Warto zwrócić uwagę, żeby opadowe wody nie spływały w stronę budynku, lecz w odwrotnym kierunku. W ten sposób ściany i fundamenty nie zawilgocą się. Bieżący remont przeprowadza się przy wykonaniu wzmocnień albo wymiany cegieł, które uległy uszkodzeniu. Występują one w częściach elewacji jako gzyms, cokół, podokiennik itp. Zabezpieczenie budynku przed wodą jest jedną z podstawowych czynności, jaką należy wykonywać i co pewien okres czasu kontrolować.

Na czym polega bieżący remont?

Bieżący remont polega m.in. na tym, że w przypadku, kiedy zawalą się przegrody, wykuwa się w ścianie odpowiednie bruzdy i wmurowuje się nowe przegrody na cementowo – wapienną zaprawę. Kolejno ponownie nasmarowuje się je i otynkowuje. Podczas robienia przegród należy pamiętać, że murowanie wykonuje się na pełne spoiny. Spoiny gładko zaciera się a kanały wewnętrzne nie wyprawia się, ponieważ podczas czyszczenia może odpaść i zatkać przewód. Na strychu bruzdę wyprawia się na gładko a nie rapuje się jej, co w praktyce często się jednak robi. Bieżący remont polegać może także na zaprawieniu pęknięć oraz szczelin, które powstają w kominowym przewodzie. Rysy przecina się i wypełnia cementowo – wapienną zaprawą (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Remont to też zamiana poszczególnych luźnych albo wypadających cegieł na dachu w kominie. Takie cegły wyjmuje się, oczyszcza i zalewa wodą. Układa się tą samą a jeśli jest pęknięta to inną na cementowo – wapiennej zaprawie.

Kominowe i wentylacyjne przewody

Konserwacja kominowych i wentylacyjnych przewodów polega na oczyszczaniu ich ze sadzy oraz ze śmieci, pajęczyn itp. Kominowe przewody czyści się zgodnie z przepisami raz w miesiącu. Przewody wentylacyjne poddaje się oględzinom i czyści raz na rok, tak jak mówią o tym obowiązujące przepisy (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com