fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Odzież robocza i buty gumowe muszą zostać czyste. Mocne ich ubrudzenie, szczególnie tworzywami używanymi na zimno, może ułatwiać podpalenie czy oparzenie skóry. Pokoje, gdzie robione są prace izolacyjne, muszą być mocno wietrzone, a w razie wymagań robotnicy muszą zostać wyposażeni w maski. Maty słomiane do ocieplenia ogólnego przeznaczenia są robione ze słomy żytniej czy pszennej, przewiązanej z dwóch stron sznurkiem osnowy czy wątku. Maty bywają używane do ocieplania części obiektu podczas ich robienia. (uprawnienia budowlane kontakt)

BHP na budowie
BHP na budowie

Kafle paździerzowe

Są robione z paździerzy lnianych (L), konopnych (K) czy z ich złączenia, zmieszania (M). (uprawnienia budowlane 2021) Kafle posiadają formę prostokątów o rozpiętości 1220 oraz 1830mm, długości 2440 oraz 3660mm przy obszerności 8,12,16,20,22,26,30,36,40 oraz 50mm. Do izolacji cieplnej przydają się kafle nieszlifowane lekkie o współczynniku przewodności cieplnej 0.06 kcal/mh C. Wilgotność umieszczanych kafli musi równać się 6+10. Kafle mają wyczuwalną woń, więc nie zbyt często używa się ich w przypadku obiektów dla ludzi. Kafle paździerzowe bywają przywożone bez opakowania i muszą być transportowane oraz magazynowane w suchych miejscach. Kafle oraz otuliny korkowe ekspandowane bywają prasowane z ekspandowanego materiału korkowego oraz przydatne do izolacji zimno i ciepłochronnej do maksymalnych 130 stopni. (uprawnienia budowlane program)

Kafle i otuliny korkowe sklejane asfaltem bywają wytwarzane z kruszywa korkowego złączonego z asfaltem. Wełna mineralna zrobiona jest z delikatnych i niedługich włókien otrzymanych ze stopu surowców.

Materiały izolacyjne

Zwykle są łatwopalne, muszą zostać magazynowane w miejscu niepalnym i w odstępach przynajmniej 20 m od palenisk otwartych czy jakichkolwiek miejsc ognia. Tak samo w punkcie magazynowania tworzyw jak i robienia prac muszą widnieć tablice informujące, że bywa zagrożenie pożarowe. Podczas używania lepików na gorąco muszą być blisko paleniska łopaty oraz skrzynie z piaskiem, koce azbestowe oraz gaśnice, by prędko zapobiec możliwemu pożarowi. Deformacje izolacji potrafią pojawić się przez:

-robienie reszty prac, przykładowo przeprowadzanie nadprogramowych przewodów, wykopu czy obiektu,

-zniszczenie tworzyw przez zimno czy wilgoć, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-odpryskiwanie tynku i odchyłki obróbek blacharskich blisko tarasów, balkonów, drzwi,

-nie odpowiednio sprawujące się części przez nierówne osiadanie obiektu wymywania ziemi wodą.

Gaszenie tworzyw

Nie można gasić tworzyw bitumicznych wodą, jedynie piachem lub pianą. Nie można podgrzewać na otwartym ogniu lepiku na zimno. Da się jedynie je w czasie zimnych temperatur podgrzewać w naczyniach wstawionych do ciepłej wody. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Na pewno nigdy przenigdy nie można grzać roztworów asfaltowych, pół lejących się mas konserwacyjnych, klejów do folii z materiałów sztucznych. Podczas używania w miejscach zamkniętych tworzyw wspomnianych we wcześniejszym punkcie, potrzebne jest mocne wietrzenie miejsc, pełnie wyłączenie instalacji elektrycznej w pomieszczeniu, zniwelowanie iskier, robienie prac pod stałą obserwacją. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com