fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Bezproblemowe tworzenie zielonych dachów

Użytkowe zielone dachy są coraz bardziej popularne wśród inwestorów, i coraz częściej tworzy się je w dużych miejskich aglomeracjach. Podczas ich realizacji trzeba jednak zwrócić dużą uwagę na kilka ważnych aspektów. Warto zauważyć, że wiele wykonawczych firm dość sceptycznie i ostrożnie podchodzi do możliwości realizowania zielonego dachu. Obawy dotyczą szczelności izolacji, jak poradzić sobie z nietypowymi i licznymi warstwami, które nie ograniczają się jedynie d położenia papy, styropianu czy jastrychu. Jednak wraz z kurczeniem się obszarów miejskich do zabudowy zieleń przenosi się na dachy budynków i podziemnych garaży. (uprawnienia budowlane cennik) 

Bezproblemowe tworzenie zielonych dachów
Bezproblemowe tworzenie zielonych dachów

Projektowanie zielonych dachów

Projekt zielonego dachu zakłada często, że będzie to przekrycie garaży podziemnych, jakie zlokalizowane są między mieszkalnymi budynkami. Wieżowy żuraw ustawia się tak, aby mógł przemieszczać materiały na jak największej budowlanej przestrzeni, także nad przestrzenią garażową. Demontowanie żurawia przed przeprowadzeniem większości z prac na dachu sprawia, że materiały dostarcza się po dachu poziomym transportem. Proces ten ma miejsce w związku z tym na hydroizolacji. Niekiedy część materiałów podać można samojezdnym dźwigiem, jednak patrząc na znaczną dachową powierzchnię oraz budynki, jakie zlokalizowane są w obwodzie zasięg samojezdnych dźwigów jest mocno ograniczony. Z tego też względu duża część materiałów przewożona jest po dachu. Opracowując harmonogram związany z pracą na budowie z zastosowaniem wieżowego żurawia uwzględnia się stworzenie kompletnego zielonego dachu zaraz po zakończeniu etapu surowego zamkniętego stanu.  (uprawnienia budowlane program) 

Szczelność izolacji

Najważniejszym kluczowym zadaniem jest wykonanie szczelnej izolacji na stropowej powierzchni. Dostępne na rynku materiały cechują się obecnie lepszą trwałością, szczelnością i łatwiej się je układa. Pamiętać trzeba jednak o tym, że stworzona na płycie stropu hydroizolacja stanowi pierwszą z warstw zielonego dachu. W związku z tym przed rozpoczęciem układania kolejnych warstw zadbać należy o to, aby nie wykazywała ona żadnego narażenia związanego z uszkodzeniami. Na tak przygotowanej hydroizolacji układa się zabezpieczającą warstwę tj. jastrych, geotkaniny, styropianowe płyty itp. Dobranie odpowiedniego materiału zależy od rozwiązania, jakie zostało przyjęte oraz od układu kolejnych warstw i ich realizacji.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Odpowiednio przygotowany transport

Na warstwie hydroizolacji bezpośrednio nie ustawia się rusztowania czy palet z materiałami. Nie przesuwa się tez na niej materiałów i maszyn.  (uprawnienia budowlane segregator)  Dobrym rozwiązaniem jest dostarczenie za pomocą wieżowego żurawia bądź samojezdnych dźwigów materiałów. Maszyny te przemieszczają się poza budynkowym stropem. Dobranie sprzętu powinno mieć miejsce na etapie związanym z planowaniem oraz organizowaniem budowlanego placu. Po zakończeniu etapu związanego ze surowym zamkniętym stanem wieżowy żuraw demontuje się. Przy wykończeniowych pracach i pracach związanych z zagospodarowaniem terenu jest on zbyteczny.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com