fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Bezbłędne montowanie okien

Podczas wykonywania prac związanych z montowaniem okien należy zastanowić się jak wygląda ich poprawny montaż oraz jaki rodzaj montażu wybrać. Może być to montaż warstwowy albo też w warstwie izolacji. Jakość wykonania prac także ma ogromne znaczenie. Dokonując zakupu okien ważną decyzją,  jaką podejmuje się jest to, jaki montaż będzie najlepszy, najbardziej korzystny i trwały a jednocześnie zapewni odpowiedni poziom użytkowych właściwości. Warto zastanowić się, czy do montażu zastosować poliuretanową pianę, czy może wybrać bardziej złożony proces prac i postawić na montaż warstwowy bądź wariantowo – warstwowy w ścianie albo w izolacyjnej warstwie.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Bezbłędne montowanie okien
Bezbłędne montowanie okien

Techniczne wymogi związane z montażem okien

Warstwowy rodzaj montażu jej jedynym, który zapewnia niekiedy wymaganą szczelność w stykaniu się okna z murem, niezależnie od tego, czy okno wstawia się niezależnie w mur, oraz bez znaczenia jaki mamy rodzaj muru oraz wielkość danego okna. Taki montaż spełnia zakres wymagań związanych ze szczelnością na przenikanie wody, wilgoci i powietrza, akustycznej i cieplnej izolacyjności, stabilności w zamocowaniu, odpowiednim klimacie wnętrza, komfortu użytkowania czy zawilgoceń muru i trwałości. Wyróżnia się trzy izolacyjne warstwy. Jest to odpowiednio warstwa wewnętrzna pełniąca funkcję paroszczelną, środkowa czyli termiczna oraz warstwa zewnętrzna, inaczej nazywana paroprzepuszczalną. Wewnętrzna warstwa składa się z materiałów takich jak specjalne paroszczelne taśmy, sznury paroszczelne wykonane z nasycanej porowatej gąbki, maskujące listwy czy specjalne rodzaje silikonów. Środkowa warstwa to poliuretanowe pianki, rozprężne gąbki albo mineralna bądź szklana wełna. Zewnętrzną warstwę stanowią paroprzepuszczalne taśmy, powłokowe specjalne rodzaje farb itp.  (uprawnienia budowlane 2022)

Montaż przy zastosowaniu pianki

Stosowany powszechnie montaż okien za pomocą samej pianki stanowi tzw. iluzję montażową, która w Polsce na budowach wynosi aż 80%. Podstawa, która nie podlega dyskusji to trójwarstwowy montaż przy zastosowaniu różnych modyfikacji i konfiguracji. Zalecany jest on przez Niemiecki Instytut Jakości i Oznaczeń RAL, oraz przez instrukcje ITB. Instrukcje montażowe okiennych systemów wydanych przed producentów okien także zalecają stosowanie trójwarstwowego montażu. Wynika to m.in. z przepisów ustanowionych w rozporządzeniu odnośnie technicznych warunków, jakie powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie wydane przez Ministra Infrastruktury.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Montaż 3I

Jeden z producentów izolacyjnych materiałów przeznaczonych do montażu okien opracował modyfikację polegającą na montowaniu za pomocą metody 3I.  (uprawnienia budowlane program) Jest to montaż trzy w jednym co oznacza, że specjalne porowate szerokie taśmy spełniają wymagania związane z paroszczelnością, izolacyjnością oraz z paroprzepuszczalnością. Warianty warstwowego montażu w izolacyjnej warstwie, który jest nowszy pod względem technologicznym oraz o lepszych izolacyjnych parametrach to wysunięte okno z wewnętrznego muru do wewnętrznej termicznej izolacji, gdzie mur jest trójwarstwowy. Okno może też wisieć poza murem i znajdować się w warstwie termicznej izolacji.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com