fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mieszanka betonowa

Mieszanki betonowej nie powinno się spuszczać z wyższej wysokości niż trzy metry, praktycznie od razu warto ją umieścić wyrównanym rzędem o grubości 20-30cm i dokładnie przerydlować długą i nieszeroką łopatką. Żeby mieszanka utrzymała się na wyznaczonym przez nas miejscu, opuszcza się ją rynnami, a w przypadku betonowania rosłych murów i filarów deskowanie po jednej stronie robi się etapowo kawałkami parometrowymi. Mury rosłe deskuje się tak, że z jednej strony deskuje się za jednym zamachem pełną rosłość, a drugą etapowo, kawałkami po pięć metrów. Deskowanie bywa zwykle umocowane rusztowaniem. (uprawnienia budowlane kontakt)

Betonowanie
Betonowanie

Kolejną regułą betonowania bywa nie ingerowanie w umieszczenie szkieletu zbrojeniowego. (uprawnienia budowlane 2021) Jak spadający ciężar zmieni położenie szkieletu, warto umieścić zbrojenie w prawidłowe miejsce. Żeby uchronić się przed zmienianiem miejsca zbrojenia, skrzynię wyposaża się w rękawy bądź rozmieszcza odpowiednie leje. Ostatnią regułą będzie pamiętanie o odpowiednim złączeniu betonu wcześniej umieszczonego z nowo umieszczaną mieszanką, zwłaszcza w punktach, w jakich betonowania było zastopowane przez warunki technologiczne.

Betonowanie płaszczyzn

Do betonowania płaszczyzn i masywnych bloków betonowych używa się zwykle betonu gęstoplastycznego. Warto rozmieszczać go rzędami o grubości 15-20cm i niezmiernie dokładnie zagęszczać. W trakcie betonowania masywów aby nie wykorzystać aż tak dużej ilości betonu da się rozkładać kamienie w mierze nie większej niż 1/3 pełnej objętości masywu. Kamienie warto rozkładać tak, by w każdym miejscu miały dookoła beton i nie stykały się ze sobą, z deskowaniem i ze zbrojeniem. Jak płaszczyzny betonuje się pod powierzchnią wody, to mieszanki betonowej nie zrzuca się od razu pod wodę, ale rozmieszcza się przy użyciu rynien, w paczkach albo w pojemnikach. (uprawnienia budowlane program)

Ruch tłoka

Ruch tłoka jest zharmonizowany z ułożeniem zaworu tłoczącego oraz ssącego. W trakcie ssącego zawór widnieje pod postacią otwartą, a tłoczący, zamkniętą. W przypadku suwu bocznego, rozmieszczenia zaworów są położone na odwrót. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Powyżej zaworu ssącego widnieje zbiornik zasilający. Podczas suwu ssącego mieszanka betonowa ze zbiornika przechodzi przez zawór do komory pracowniczej, a stamtąd jest umieszczana do rurociągu podczas suwu pracowniczego tłoka. Ilość suwów mieści się w około 30-50 na minutę i sprawia w miarę idealny przewóz masy betonowej rurociągiem. Przewóz mieszanki betonowej zachodzi poprzez rurociąg, jaki poprzez rozbieżne przebiegi trasy zrobione są z łatwych odstępów rur o odległościach 0,5-3,0 m oraz kolan. Różne odległości rurociągu są połączone nawzajem odpowiednimi złączami. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Przekrój rurociągu

Przekrój rurociągu bywa głównym parametrem technicznym wspomnianego przyrządu i określa się go patrząc na masę największego ziarna sterty okruchowej mieszanki betonowej. Ilość załamań w rurociągu musi wynosić jak najmniej. Pauzy podczas pompowania nie mogą przekraczać więcej niż kwadrans. Po robocie przewody oraz pompy warto oczyścić i zlikwidować z nich pozostałości po mieszance. Pompy rotacyjne sprawują się tak, że mieszanka betonowa bywa zasypywana z mieszalnika poprzez przewód rozciągliwy, jaki idzie dookoła komory. Na rotorze widnieją dwa koła, jakie gniotą przewód z masą betonową, co go spłaszcza i zapełniają lukę, jaka zasysa masę z mieszalnika. (program egzaminu na uprawnienia) W tych czasach pompy  do betonu bywają umieszczane na autach albo naczepach, co pomaga w napędzie z silnikami samochodowymi i upraszcza ich transport z konstrukcji na konstrukcję. Główną regułą odpowiedniego umiejscowienia betonu jest nie pozwolenie na pomieszanie się składników ze sobą i pojawienie się „raków”, jakimi są punkty nie wypełnione betonem. Pustki takie pojawiają się głównie wśród zbito rozstawionych drutów zbrojenia w kątach czy załamaniach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com