fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stosując betoniarki torowe można uzyskać przede wszystkim takie korzyści jak:

– uproszczona organizacja robót – po torze, który wykonano dla betoniarki posuwają się wszystkie kolejne maszyny oraz urządzenia pomocnicze,

– nieznaczne straty materiałów,

– dogodne wykonywanie robót, w szczególności przygotowawczych, np. ukończenie warstwy odsączającej czy izolacyjnej, ustawienie materiałów, które wypełniają szczeliny warstwy dolnej,

– łatwa dostawa materiałów przy wykorzystaniu kolejki wąskotorowej po poboczach o szerokości od  do 2,5 m (program na uprawnienia budowlane w wersji android).

Utrudnieniami podczas wykorzystywania betoniarek torowych są przede wszystkim:

– utrudniony transport betoniarki,

– konieczność rozbierania maszyny na części przed transportem,

– spory ciężar własny betoniarki (ok. 15 ton), co sprawia, że konieczne są ciężkie tory o mocnych ławach betonowych,

– utrudnienie przy dostawie materiałów samochodami,  

– możliwość użycia betoniarki wyłącznie do budowy nawierzchni o szerokości, na jaką została skonstruowana,

– obowiązek istnienia poboczy, które mają odpowiednią szerokość dla dostawy materiałów składowych,

– nieprzydatność do budowy nawierzchni ulic miejskich oraz do innych robót betonowych.

Betoniarki torowe

Betoniarki na podwoziu gąsienicowym

Betoniarki, które są na podwoziu gąsienicowym mają bardzo dużo zalet. Z tego też powodu coraz częściej wykorzystuje się je do budowy nawierzchni betonowych.

Do głównych zalet betoniarek na podwoziu gąsienicowym zalicza się przede wszystkim to, że podczas budowy nawierzchni przy wykorzystaniu tego typu betoniarek nie są potrzebne mocne prowadnice jak w przypadku betoniarek torowych. Spowodowane to jest tym, że po prowadnicach poruszają się tylko i wyłącznie wykańczarki i układarki (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Ich najważniejszą zaletą jest przede wszystkim to, że są one o wiele lżejsze niż przywołane wcześniej betoniarki torowe. Należy również zauważyć to, że przewóz betoniarek na podwoziu gąsienicowym jest o wiele łatwiejszy. Jest to zasługą przede wszystkim tego, że takie betoniarki są w stanie przejechać kilka kilometrów na własnym napędzie. Z kolei, jeżeli mowa jest o większych odległościach, to betoniarki są transportowane na ciężkich przyczepach. Trzeba jednak wcześniej zdemontować:

– wysięgnik,

– kosz zasypowy,

– zbiornik wodny.

Dodatkowo betoniarki na podwoziu gąsienicowym można wykorzystać w przypadku budowy nawierzchni betonowej, która ma dowolną szerokość. Jest również możliwe wyładowywanie materiałów składowych do betoniarek z samochodów i wózków kolejki. Dzięki temu, że masę betonową można wyładować za pomocą kosza wyładowczego i wysięgnika, możliwa jest również praca bez rozdzielacza przy niektórych maszynach (uprawnienia architektoniczne – egzamin).

Betoniarki na podwoziu gąsienicowym – typ Ransome

W przypadku betoniarek typu Ransome stosuje się hydrauliczne sterowanie urządzeń różnego typu. Dotyczy to m.in. kwestii:

– otwierania i zamykania przepony, która znajduje się pomiędzy komorami podwójnego mieszalnika,

– zmiany położenia rynny rozładunkowej,

– otwierania i zamykania dna kosza wyładowczego,

– obrotów wysięgnika w poziomej płaszczyźnie,

– innej.

Na etapie wyładowywania do kosza wsypowego materiałów składowych, które przetransportowano środkami transportowymi, w tym samym momencie w mieszalniku dochodzi do mieszania materiałów, które zostały wcześniej załadowane. Jednocześnie zadaniem kosza wyładowczego jest rozdzielanie masy betonowej na podłoże drogi. Dzięki temu, że w betoniarce znajdują się automatyczne urządzenia, to praktycznie każdy proces robót można wykonywać oddzielnie. Również niektóre procesy mogą być połączone w większe grupy. W efekcie czas jednego cyklu roboczego ulega znacznemu skróceniu. Im bardziej podłoże jest pokrywane masą betonową, tym bardziej betoniarka, która ma swój własny napęd przesuwa się w kierunku postępu robót (uprawnienia architektoniczne 2021).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com