fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Belki centralne

Spadek belek centralnych pod kafel drogi ma za zadanie pomniejszenie rozmiarów podpór w sytuacjach, kiedy te rozmiary są zależne od rozmieszczenia belek centralnych. Mniejsze rozmieszczenie belek centralnych wpływa na pomniejszenie rozmiarów poprzecznic i kafli, przez co pomniejszają się ich punkty zginające i siły styczne. Jak rozpiętość drogi równa się blisko 7m, to rozmieszczenie osi belek centralnych przyjęto obierać jako 5m. Można tak zrobić, jeśli chodniki nie posiadają za dużych rozpiętości. W zestawieniu do rozmieszczenia belek centralnych, ułożonych pod chodnikami, równającego się 7.5m, układ ten bywa niższy. W zestawieniu z wcześniejszym ustrojem pomostu, pomost ten posiada niższe rozmiary średnic kafli pod drogą. To sprawia ich pomniejszenie obszerności i masy, ale komplikuje znacznie uzbrojenie kafli na wspornikach, zbiegające się razem z uzbrojeniem chodnika w belce podkrawężnikowej. (uprawnienia budowlane kontakt)

Belki i uzbrojenie
Belki i uzbrojenie

Uzbrojenie

Przez to powiększa się liczba uzbrojenia i pole deskowania. Przez to taki ustrój pomostu bywa celowy jedynie wtedy, kiedy poza oszczędnościami na budowie kafla pod drogą otrzymujemy oszczędności w stawianiu podpór przez pomniejszenie ich. Może też się trafić, że kafle chodnikowe bywają przedłużeniem kafla drogi. W rozwiązaniu tym nie widać komplikacji w deskowaniu czy uzbrojeniu, ale są komplikacje w zrobieniu belek pod poręczowych i krawężnikowych, zakładających prefabrykowane kafle chodnika. Miejsce pod kaflami chodnika bywa użyte na rozmieszczenie przewodów i kabli. (uprawnienia budowlane 2021)

Poprzecznice i podłużnice

Rolą poprzecznic i podłużnic nadprogramowych bywa transport elementów mas na podłużnice i poprzecznice centralne i pomniejszenie rozmiarów prostokątnych pól kafli pod drogą, a przez to punktów zginających w tych polach, pomniejszenie obszerności kafli i ich uzbrojenia i masy. Pomniejszenie masy kafli potrafi równać się nawet paręset KG m2, ale potrzebuje umieszczenia nadprogramowych belek, czyli zrobienia większej ilości deskowań, uzbrojenia i pracy. (program egzaminu na uprawnienia) Może być to opłacalne finansowo, jak poza pomniejszeniem obszerności kafli, pomniejszenie masy skutkuje też redukcją rozmiarów i uzbrojenia części centralnych mostu. Zmniejszenie to będzie wydajne, jak szersze będą przęsła. Umieszczenie nadprogramowych podłużnic potrafi być celowe w mostach o idealnie dużej szerokości. (uprawnienia budowlane program)

Szerokości kafli

Pomniejszając szerokość kafli da się widocznie zmienić ich obszerność. Potrzeba na to jednak powiększenia ilości poprzecznic. Przez to pomniejszenie obszerności kafli ma skutek w rozbieżności liczby tworzyw, pracy i finansów. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Czasami jest pożądane nie przez oszczędności budowli pomostu, ale przez oszczędności w częściach centralnych jakie transportują masę pomostu na podpory. Poprzecznice muszą posiadać rozmieszczenie podobne do rozmieszczenia belek centralnych tak, by w kaflu pod drogą punkty pojawiające się w obie strony posiadały podobne liczby. Przez to warto bywa określać rozmieszczenie poprzecznic dzieląc długość pomostu przez odległość wśród belek centralnych i biorąc liczby przedziałów wśród poprzecznicami mniejszą od uzyskanego ilorazu. Ustrój pomostu rozbieżny od wcześniej wspomnianego, różni się tym, że belki centralne są włożone pod kafel drogi pojawiający się poza belkami centralnymi. Przez to kafel podlega większym punktom minusowym. Jednak punkty plusowe w pasmach poprzecznych się zmniejszają. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com