fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Belki

Belki krzepną w trakcie normalnej pogody po zazwyczaj siedmiu dniach. Po tym okresie da się je transportować i umieszczać ponad odpowiednimi oknami. Taką metodą rezygnuje się z deskowań potrzebnych w przypadku płyt Kleina i murowanie jest szybsze. Jak nad luką okienną chcemy umieścić w poprzek belkę stropową, da się skorzystać ze wspomnianych już płyt Kleina, ale z uwzględnieniem belki stalowej, która przyjmuje na siebie masę skupioną. (uprawnienia budowlane kontakt)

Belki betonowe
Belki betonowe

Taką belkę stalową otula się cegłami na zaprawie cementowej, inaczej nazwiemy to szpadłowaniem. Do tego stopkę belki otaczamy siatką, żeby uzyskać odpowiednią powierzchnie do tynkowania. W przypadku większych szerokości albo naciskach da się okryć lukę przy użyciu dwóch lub ponad belek. Wtedy otula się je cegłami z zewnętrznej strony, a z dołu wspomnianą już siatką. Belki jakie są wyjątkowo długie i ciężkie trzeba umocnić śrubami.

Grubość rzędu otaczającego belkę stalową jest relatywna od etapu potrzebnej ogniochronności konstrukcji. W konstrukcjach ogniotrwałych, grubość przegrody betonowej na siatce musi równać się chociaż 5cm, patrząc od najmocniej wystającej końcówki, w konstrukcjach ognioodpornych przegroda z zaprawy cementowej czy betonu potrafi mieć 3cm, a w ogniochronnych zaledwie 2cm wystarczą. (uprawnienia budowlane 2021)

Belki betonowane

Belki betonowane bywają niejednokrotnie używane do okrycia luk w konstrukcjach murowanych oraz szkieletowych. W murach ceglanych z zewnętrznej strony warto jest otoczyć belki ze wszystkich stron cegłami, w takiej sytuacji belka jest mniej narażona na chłód, a poza tym robi się równa płaszczyzna dla tynku na całym murze. (uprawnienia budowlane program) Jak nie wykonamy okładziny ceglanej, to wtedy na elewacji tam, jak występują belki żelbetowe pojawią się w końcu nieestetyczne plamy. Cegły okładzinowe umieszcza się w deskowaniu bez żadnej zaprawy, czasem dla podtrzymania konstrukcji można wśród cegieł umieścić części prętów. Po zwilżeniu cegieł wodą zalewa się deskowanie betonem, jaki idealnie wpasowuje się w cegły.

Okrycie luk rzędami cegieł

Okrycie luk rzędami cegieł na płask z uzbrojeniem z niższej strony jest idealne dla konstrukcji stworzonych w ZSRR przy szerokościach luk do maksymalnie dwóch metrów. Budowlę taką robi się na porządnie zwilżonym, usztywnionym deskowaniu. Najpierw nakłada się zaprawę cementową 1:3 grubości 3cm i umieszcza w nią uzbrojenie, zakładając chociaż jeden drut o przekroju 5mm na wszystkie połówki cegieł grubości ściany. Druty uzbrojenia muszą zostać zaczepione w ścianie na co najmniej 38cm ze wszystkich kierunków luki. Kolejno bez przerwy, stawia się 4 lub 5 rzędów cegieł na zaprawie cementowej w identycznym wiązaniu, co pozostałość ściany. Cegły muszą być wyczyszczone, odpowiednio nawilżone wodą, szczególnie na dole, żeby odpowiednio wiązały z będącą już na deskowaniu zaprawą. (akty prawne uprawnienia budowlane)

To co z tego powstało to belka ceglana uzbrojona z dołu. Badania wykazały, iż takiego rodzaju okrycia dorównują płytom Kleina co do wytrzymałości i solidności. Oczywiście, jeśli praca zostanie wykonana porządnie.

Plusy i minusy okrycia

Plusami tego okrycia są:

-utrzymana schludna prezencja, co potrafi wpływać na elewacje zwieńczonej w cegle,

-ponad lukami biegną ciągle identyczne rzędy cegieł, co w reszcie ściany, przez co praca bywa prostsza niż w przypadku używania płyt Kleina. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Minusami:

-nieduża ogniochronność, poprzez cieniutką powłokę zbrojenia.

Do stworzenia beleczek prefabrykowanych z pustaków ceramicznych będą idealnie dziurawki podwójne z wielkimi lukami i rozbieżne pustaki sześcienne. Beleczki tworzy się w fabryce bądź już na terenie budowy, tak, że dziurawki czy pustaki nakłada się kolejno na druty stalowe, a potem luki wypełnia się zaprawą cementową. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com