fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Bateryjne rodzaje form

W praktyce korzysta się z kilku rozwiązań dotyczących bateryjnych form w produkcji o ciągłym charakterze (uprawnienia budowlane). Do użycia wykorzystuje się jednak podwójne bądź pojedyncze bateryjne formy. Częstym rozwiązaniem jest korzystanie z formy, która zbudowana jest z kaset, czyli z pojedynczych sztuk kilku form. Każda z nich po kolei bierze udział w produkcyjnym cyklu. Formy dostawia się do poszczególnych baterii.

Bateryjne rodzaje form

Jaka wydajność jest większa?

Porównując niezmechanizowaną wydajność bateryjnych form oraz zmechanizowaną wysuwa się wniosek, że wydajność dotycząca form, które charakteryzują się ciągłą pracą wynosi 6 oraz 3 razy więcej. Po wyjęciu płyty z formy i jej obrocie o kąt wynoszący 180° następuje jej transport w sposób automatyczny na koniec danej bateryjnej formy. Takie rozwiązanie polega na wyjęciu z bateryjnej formy pojedynczych kaset i formowanej płyty jednocześnie a w dalszym etapie następuje jej rozformowanie. Kolejno przy zastosowaniu suwnicy wstawia się ją do bateryjnej formy (testy uprawnienia budowlane). Oprócz pojedynczych bateryjnych form na produkcyjnej hali można znaleźć także ciągi obróbki, które mają za zadanie wykańczać płyty. Tam naprawia się je, zaciera, a także nakłada zaprawę itd. Po ich wykończeniu płyty daje się na wózek i zawozi na skład bądź magazyn.

Zastosowanie do produkcji form o charakterze ciągłej pracy

Formy wykorzystywane podczas produkcji o ciągłym charakterze wyróżniają się tym, że wszystkie czynności jakie się z nimi wykonuje są w pełni zautomatyzowane. Nie uwzględniając termicznej obróbki sam cykl związany z wyprodukowaniem płyty szacuje się na ok 6 minut. Jeżeli chcemy zastosować do produkcji podwójny rodzaj formy, czas ten skraca się do 3 minut. Chcąc wykonać rocznie około 3000 mieszkań to potrzeba na to 250 dni pracy i 8-o godzinny tryb pracy. Podczas wykonania mieszkań ścienne elementy produkuje się w podwójnej jednej formie (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Jak wygląda proces związany z produkcją?

Kaseta, która rozpoczyna cykl produkcyjny musi być a początku dokładnie oczyszczona i naoliwiona. Po wykonaniu podłączeń do elektrycznej instalacji przechodzi ona dalej do miejsca, w którym następuje formowanie. Tam znajdują się baterie, które są zestawione z pozostałych kaset. Jeżeli kasta jest już należycie umocowana w miejscu, gdzie ma nastąpić jej formowanie, uruchamia się przyciskowy mechanizm. Ma on na celu w automatyczny sposób napełnić ją za pomocą betonowej mieszanki oraz wibrować. Wraz z formowaniem się tego elementu, w drugim z końców w bateryjnej formie rozformowuje się ją. Aby tego dokonać musi upłynąć około 3 godziny od początku rozpoczęcia procesu twardnienia.

Mając na uwadze pojedynczą bateryjną formę kaseta przesuwa się kolejno na drugi z końców formy. Tam znajduje się stanowisko, które zajmuje się przygotowaniem przed ponownym formowaniem. Jeżeli formowanie dotyczy podwójnej bateryjnej formy, przesunięcie następuje do baterii, która stoi obok. Po wystudzeniu betonu, które zajmuje 3 godziny ma on wytrzymałość na tyle, że można go wyjąć już z formy. Obróbka termiczna ogranicza się tu przede wszystkim do przetrzymania w zamkniętej formie elementu. Do samego formowania ich stosuje się zazwyczaj betonową mieszankę, której temperatura wynosi maksymalnie 60°. Mieszanka musi być jednak gorąca (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com