fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Grunty mocno spoiste

Gleby o dużej spoistości, takie jak ubity marmur, glina i iły, można wykopać prawie pionowo na głębokość 5-8 m, ale ochronę należy zapewnić wąskimi wykopami, ponieważ nachylenie nie może się ześlizgnąć z powodu nachylenia warstw przez długotrwały deszcz itp. Zabezpieczenie to polega na umieszczeniu desek w kierunku wzdłużnym na powierzchni ściany za pomocą rozporek – jeden do jednego lub blisko siebie, głównie z okrąglaków. Rozkład na górze może być słabszy, na dole musi być silniejszy ze względu na zwiększony nacisk na podłoże. Każda płyta jest rozłożona za pomocą zaklinowanych rozporków w odległości od 1,2 do 2,0 metrów. Deski zgrupowane przybijane są do tarcz poprzeczkami, a te ostatnie zaklinowanymi rozporkami. (uprawnienia budowlane kontakt)

Bale cięte trójkątnie
Bale cięte trójkątnie

Grunty sypkie lub mało spoiste

W gruntach słabo spoistych, ale jeszcze nie luźnych, należy kopać stopniowo na głębokość równą szerokości deski, a przekrój pionowy natychmiast wzmacniać, układając deski z obu stron i tworząc podporę klinami. Po dotarciu do dna wykopu należy zapewnić poprzeczki pionowe oraz założyć nowe rozporki. (uprawnienia budowlane 2021)

Jeśli gleba jest luźna i przez krótki czas nie utrzymuje się na powierzchni pionowej, gdy głębokość wykopu nie jest duża, można ją rozszerzyć ostrymi pionowymi balami na dolnym końcu. Te bale są wciskane w obie ściany, a grunt jest usuwana w tym samym czasie.

Podczas wykopów i późniejszych prac bale zostaną podzielone balami poziomymi i rozporkami. Aby usztywnić konstrukcję, mocuje się do pionowo ustawionych krawędziaków rozporki, a niektórych przypadkach krzyżulce.

Grubość bali

Grubość bali używanych do nieprzepuszczających ścianek zależy głównie od długości: Na 2,5 m odpowiednia będzie grubość 5 – 8 cm, długość 3 – 4 m wymaga 8 – 10 cm a następnie na każdy kolejny metr dodajemy 2 – 2,5 cm. Na glebach twardych grubość bali jest większa niż na glebach miękkich ze względu na możliwość zginania przy uderzeniu młotkiem katarowym. Jeśli to możliwe, ściankę szczelną wbija się w głębokość wodoodpornej ziemi, aby zapobiec przedostawaniu się wody na dno rowu. (uprawnienia budowlane program)

W dolnej części bale są trójkątnie cięte na długość 1,5 – 3 raza grubsze: w gruntach ziarnistych ten odcinek jest krótszy i dłuższe na glebach gliniastych. Krawędź tego końca w płaszczyźnie ściany jest nachylona poziomo pod kątem (K-30 °)  prowadzi do automatycznego i szczelnego dopasowania jednej bali do drugiej.

Podczas sporych głębokości wykopów, powyżej 3 – 5 m, ciśnienie gleby i wody staje się tak ważne, że konieczne jest użycie stalowych, solidnych ścian. Do tego posłużą profile stalowe ze specjalnymi profilami. Pale te mają ciężar ściany 1 m 165 kG i wskaźnik wytrzymałości ściany 1 m W = 1362 cm3. Takie ściany były używane m.in. na budowę dużego budynku przy ul. Nowowiejskiej róg al. Niepodległość w Warszawie. akty (prawne uprawnienia budowlane)

Odległość między przeciwległymi ścianami wykopu jest często stosowana w wąskich wykopach, takich jak głębsze ściany fundamentowe lub kanalizacja. Występują jednak przypadki, w których kilkumetrowe wykopy równoważone są przez wzajemne przedłużenie ścian specjalną konstrukcją (np. podziemne wykopy kolejowe).

Ściana wykopu

Wykonując ścianę wykopu z lekkim nachyleniem do pionu, mamy większą pewność, że ekspansja się nie poluzuje, ale w tym przypadku są pewne trudności, to znaczy podpory muszą mieć różne długości na każdym poziomie.

W gruncie średnio spoistym, ale pozostającym przez pewien czas w skarpie wykopu, wykop wykonuje się stopniowo na określoną głębokość, równą szerokości kilku desek i rozpiera się następną część wykopu przy użyciu desek rozłożonych blisko siebie, klinów, pionowych poprzeczek czy rozporka. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Przy kopaniu w ten sposób do dna należy wymienić rozporki i poprzeczki, tzn. zamiast poprzeczek krótkich muszą być długie na całej głębokości wykopu i założyć nowe zaklinowane rozporki. W ten sposób rozparcie zostaje wzmocniona, a dzięki mniejszej liczbie rozporków jest więcej wolnego miejsca w wykopie. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com