fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Badania podłoża gruntowego

Badania podłoża gruntowego muszą dać nam kilka cennych informacji. Dają nam wskazówki na temat właściwości, odkształcalności gruntu. Mówią o tym jaki mamy do czynienia rodzaj gruntu.  Ponadto wskazują na zmienność gruntu i na jego cechy reologiczne.

W badaniu takim otrzymujemy też informację na tema poziomu wody gruntowej. Wskazują również stateczność nasypu i wykopu jeśli takowy się znajduje na badanym terenie.

Dokumentacja badania podłoża gruntowego musi być wykonana zgodnie z wymogami prawa. Zamawiając realizację takiej dokumentacji otrzymuje się kompleksową analizę podłoża. Dokumentacja podłoża gruntowego może znacznie ograniczyć koszty wykonania budowy. Chodzi tu głównie o fundamenty. Posiadając takie badania nie ma możliwości żeby coś nas zaskoczyło podczas wykonywania prac. Zapobiega się dzięki temu niespodziankom i oszczędza się czas.

badanie podłoża gruntowego
badanie podłoża gruntowego

Rodzaje warunków gruntowych

Wyróżnia się trzy podstawowe warunki gruntowe, w tym warunki gruntowe proste, złożone oraz skomplikowane. Każda z tych grup ma cechy które ją definiują i pozwalają na określenie rodzaju podłoża i stopnia jego skomplikowania.

Warunki gruntowe proste

Są to grunty jednorodne. Jednorodność ta występuje zarówno pod kątem genetycznym jak i litologicznym. Grupa ta nie obejmuje gruntów słabonośnych i organicznych. Nie znajdziemy tu też nasypów niekontrolowanych.

Złożone warunki gruntowe

W tej grupie wyróżnia się grunty niejednorodne, nieciągłe i zmienne pod kątem genetycznie i ltologicznie. W skład tej grupy wchodzą grunty słabonośne, organiczne i nasypy niekontrolowane.

Skomplikowane warunki gruntowe

Jest to najgorsza grupa pod budowę obiektów budowlanych. Mamy tu najbardziej niekorzystne warunki posadowienia budynków. Występują tu niekorzystne warunki do budowy. Spotkamy tu między innymi takie zjawiska jak kurzawka, osuwiska, formy krasowe, syfozyje itd.

 

W zależności od stopnia skomplikowania gruntu wyróżnia się kategorie geotechniczne, które określone są w dokumentacji geotechnicznej.

 

A Tu masz już egzamin na uprawnienia budowlane za sobą? Sprawdź się z naszym programem.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com