fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Arkusze blachy

Wszystkie arkusze blachy przed podaniem na dach muszą posiadać zgięte krawędzie. Arkusze blachy muszą zostać rozmieszczane krótszymi krawędziami równolegle do okapu i zestawiane na rąbki leżące pojedyncze równoległe do okapu i na rąbki podwójne prostopadłe do okapu, leżące bądź stojące. (uprawnienia budowlane kontakt) Arkusze do płaszczyzny przyczepia się dzięki żabkom leżącym i uchwytom stojącym, jakie są wycinane z blachy i przystawiane jedną końcówką do płaszczyzny, a drugą umieszczoną w rąbki. Rozmieszczenie żabek: na dłuższych krawędziach arkuszy co 50cm i 20cm od końcówki arkusza, na krótszych co 45cm symetrycznie co do osi arkusza. Rąbki leżące blisko leżących pasków muszą zostać przesunięte co do siebie o 10cm. Rąbki stojące obydwu połaci blisko kalenicy muszą zostać przesunięte co do siebie o połowę arkusza i rozmieszczone na długości 8-10cm. W kalenicy arkusze blachy obydwu połaci muszą zostać zestawione na rąbek stojący. Przed okryciem okapu warto przyłączyć do powierzchni rączki do rynien, a okapy bez rynien muszą zostać zakończone kapinosem. (uprawnienia budowlane 2021)

Arkusze blachy ze zgiętymi krawędziami
Arkusze blachy ze zgiętymi krawędziami

Wilgotność drewna

Wilgotność drewna nie powinna wynosić ponad 23%. Odległości wśród desek pod blachę cynkową muszą równać się 4cm a pod blachę czarną oraz ocynkowaną 4cm. Grzbiety, kalenice, okapy i kosze, okna i latarnie muszą zostać odeskowane na całości. Za kominami oraz świetlikami warto zrobić odboje dla odpompowania wody na dwa kierunki komina czy świetlika. (uprawnienia budowlane program)

Krycie dachu zaczyna się od umieszczenia pasa usztywniającego i okapowego. Wyższe krawędzie arkuszy nie powinny wystawać nad szczeliną wśród desek. Złącza poziome blisko siebie leżących arkuszy blachy muszą być przesunięte co do siebie nawzajem o 100mm. Pas usztywniający robi się z blachy stalowej ocynkowanej o obszerności 0.5-0.8mm i rozpiętości 200mm. Przystawia się go do deski okapowej dwoma warstwami gwoździ blacharskich rozmieszczonych mijankowo co 150mm. Pas okapowy robi się z blachy pokryciowej. Zestawianie go równolegle i prostopadle do okapu robi się na rąbki leżące. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Krycie blachą cynkową

Blacha cynkowa nie może dotykać od razu betonu, zaprawy czy tworzyw posiadających siarkę, tak samo z metalami. Części wypisanych tworzyw warto zanim się je okryje blachą potraktować roztworem czy lepikiem. Uszykowanie blachy do nanoszenia skupia się na nacięciu arkuszy o rozmiarach handlowych, przykładowo 1000x2000mm na trzy albo dwie części, zgięciu krawędzi oraz przylutowaniu języków. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Wszystkie arkusze posiadają z jednego kierunku zwój wygładzony, z drugiego odbity.

Krycie dachu

Zaczyna się od szczytu albo od ścian ogniowych. Wszystkie arkusze blachy muszą zostać przymocowane do powierzchni metodą taką:

-wyższa krawędź arkusze musi zostać przymocowana 6-8 gwoździami,

-niższa krawędź górnego arkusze musi okrywać niższy arkusz na rozpiętość 100mm, a języki wyższego arkusza muszą zostać wsunięte pod krawędź dolnego, podczas czego zwoje arkuszy nanosi się na siebie,

-boki arkuszy muszą zostać przymocowane żabkami co 50cm i zestawiane wśród siebie na zwoje, strona nakładania zwojów musi zgadzać się ze stroną wiatrów zachodnich czy północno-zachodnich. (program egzaminu na uprawnienia)

Wyższe arkusze muszą stykać się z dolnymi jedynie  brzegiem. Krawędzie arkuszy – w stronę prostopadłą do okapu, muszą zostać odgięte pod kątem prostym przy listwach. Rosłość odgięcia to 35mm. W stronę równoległą do okapu krawędzie arkuszy zestawia się na pojedyncze rąbki leżące, dostawiane do deskowania dwoma żabkami.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com