fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Architekt – zakres obowiązków

Z pewnością warto poznać zakres obowiązków, którymi zajmuje się architekt. Przede wszystkim należy wspomnieć, że musi on posiadać uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Architekt posiada wiedzę techniczną związaną z projektowaniem obiektów budowlanych. Jego wiedza techniczna, to przede wszystkim znajomość budynków oraz obiektów przestrzennych. W związku z tym odpowiada głównie za wygląd obiektu wymagającego projektowania architektonicznego oraz jego wkomponowanie w istniejącą już zabudowę.

Architekt – zakres obowiązków

Inżynier budownictwa – zakres obowiązków

Oczywiście inżynier budownictwa również pełni bardzo ważną rolę. Przede wszystkim spoczywa na nim odpowiedzialność za konstrukcje obiektów budowlanych. Musi zatem dopilnować jak i z czego dany budynek zostanie zbudowany. Poza tym zdarza się często, iż jest odpowiedzialny za realizację wizji architektonicznej (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Ważnym aspektem jest to, że może zmieniać szkice w projektach stosując konkretne rozwiązania. Istotnie, posiadana przez niego wiedza oraz doświadczenie pomagają mu w określeniu wszystkich wymaganych elementów budowy.

Czym jeszcze zajmuje się inżynier budownictwa?

Oczywiście przedstawiony powyżej zakres obowiązków inżyniera, to nie wszystko czym może się zajmować. Inżynier jest także odpowiedzialny za to, jakie funkcje będzie pełnić dany obiekt oraz za jego wygląd i wkomponowanie w zabudowę. W związku z tym można śmiało powiedzieć, że inżynier posiada kompetencje architekta (program z aktami na uprawnienia budowlane). Inżynier jest specjalistą, którego szeroki zakres wiedzy umożliwia realizowanie wielu zadań. Może wykazać się wiedzą w zakresie projektowania obiektów budowlanych czy też doboru materiałów.

Kiedy nie wymaga się udziału architekta?

Godnym uwagi jest fakt, że przy projektowaniu obiektów budowlanych udział ww. specjalisty nie jest potrzebny. Dzieje się tak wówczas, kiedy projekt dotyczy wyłącznie rozwiązań technologicznych oraz konstrukcyjnych (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). Poza tym z pewnością pomija się udział architekta przy projektowaniu wsporczych konstrukcji linii przesyłowych energetycznych oraz cieplnych. Jak również przy projektowaniu sieci kanalizacyjnych, energetycznych oraz innych budowli hydrotechnicznych i lądowych. W świetle przedstawionych powyżej informacji widać, że zakres działań inżyniera jest szerszy i pozwala na podejmowanie działań w wielu zakresach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com