fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Akustyczne szyby chroniące przed hałasem

Specjalne akustyczne szyby skutecznie tłumią dźwięki, jakie docierają do budynków zlokalizowanych w miejscach z wysokim natężeniem hałasu. W centrum miast natężenie hałasu znacznie przekracza poziom bezpieczny dla człowieka. Może to wpływać na większy stres, spadek koncentracji, rozdrażnienie i niepokój.   (uprawnienia budowlane 2022) W związku z tym bardzo istotną kwestią w miejscach o wysokim stopniu natężenia hałasu jest odpowiedni wybór okien. Przeprowadzając selekcję okien ma się na uwadze to, że aż w 80% powierzchnia okna to szyba. Z tego względu parametry odgrywają istotną rolę i wpływają na komfort życia użytkowników budynku. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Akustyczne szyby chroniące przed hałasem
Akustyczne szyby chroniące przed hałasem

Wybór akustycznych szyb

Przed dokonaniem wyboru akustycznej izolacji okien w każdym wypadku określa się źródło, z jakiego pochodzi hałas. W związku z tym, że zwykle oddziałuje wiele czynników, które w różnym stopniu mają znaczenie i wpływ na proces tłumienia hałasu, doboru odpowiedniego akustycznego szkła powinna dokonać osoba, posiadające odpowiednie kwalifikacje. Mając do czynienia z dwukomorowymi szybami różnicuje się grubość jednej albo dwóch szyb, aby otrzymać lepsze wyniki związane z akustyczną izolacyjnością. Inna metoda polega na zwiększeniu w szybach dźwiękoszczelności poprzez wprowadzenie specjalnych akustycznych folii w laminowanym szkle. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Dopasowanie typu szkła w oknie

W oknie typ szkła musi być dopasowany do odpowiedniej ramy oraz do uszczelnienia. Mając do czynienie ze szkłem o wysokim poziomie współczynnika akustycznej izolacji wymaga ono montażu w ramach, które będą cechować się bardzo dobrymi akustycznymi parametrami okna. Stosowanie specjalnych szybowych pakietów sprawia, że zauważalna staje się redukcja hałasu dochodzącego z zewnątrz. Komfort życia mieszkańców w związku z tym ulega podwyższeniu w miejscach, gdzie występuje wysoki poziom natężenia hałasu.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Tłumienie dźwięku przez akustyczne szyby

Odpowiednio dobrane zespolone szyby projektuje się w taki sposób, aby następowało osłabienie energii dźwiękowych fal poprzez tworzenie się bariery dla hałasu płynącego z zewnątrz. Patrząc na poziom decybeli ochrona od szkodliwych dźwięków ulega wzrostowi nawet o poziom 30% w stosunku do standardowych rozwiązań. Niektóre z rozwiązań tworzy się specjalnie, aby wytłumiły one hałas na poziomie między 40 a 50 dB. W ten sposób zapewnia się komfort życia prawie w każdej z lokalizacji.

Mieszkańcy miast chociaż są w dużym stopniu narażeni na hałas, to jednak większy poziom narażenia występuje w pobliżu lotnisk. W tych miejscach dźwiękowe natężenie przekracza poziom 70 – 90 dB. Producenci okiennej stolarki w przypadku takich lokalizacji posiadają w swojej ofercie specjalne akustyczne szyby. Wytłumiają one dźwiękowe fale o częstotliwościach, które są uciążliwe np. w związku z lotniczym hałasem. Pochłaniają i osłabiają one energię dźwięku, co powoduje skuteczne zabezpieczenie budynku przed głośnym dźwiękiem dochodzącym z sąsiadującego lotniska podczas startowania i lądowania samolotów. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com