fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Akustyczna izolacyjność stropu w mieszkalnym budownictwie

W zakresie uderzeniowych dźwięków na akustyczną izolacyjność stropu wpływa głównie układ, jaki zastosowany jest w podłogach. Akustyczne właściwości stropu ocenia się w związku z jego izolacyjnością od uderzeniowych oraz od powietrznych dźwięków. Podłogowa wierzchnia warstwa ma bardzo duży wpływ na izolacyjność od dźwięków oraz w związku ze spełnieniem wymagań, jakie w tym wypadku obowiązują. Przede wszystkim dotyczy to mieszkalnego budownictwa wielorodzinnego, gdzie strop nie posiadający odpowiedniej podłogi nie jest w stanie posiadać parametrów normowych. Żelbetowe masywne rodzaje płyt, gęstożebrowe stropy czy lekkie drewniane konstrukcje wymagają, aby zastosować dodatkową izolacyjną warstwę wierzchnią. (uprawnienia budowlane kontakt)

Akustyczna izolacyjność stropu w mieszkalnym budownictwie
Akustyczna izolacyjność stropu w mieszkalnym budownictwie

Zapisy ujęte w normach

Normy odnośnie akustycznej izolacyjności stropu ujmują pomieszczenia, które cechują się dużą hałaśliwością. Są to m.in. gastronomiczne lokale zlokalizowane w mieszkalnych budynkach, gdzie udział ma w nim również taniec albo muzyka, czy pomieszczenia, w których przetacza się wózki albo rzuca ciężkie przedmioty. Takie czynności mogą mieć miejsce np. w sklepie znajdującym się w budynku bądź na jego zapleczu. Ważną kwestią jest to, że wymagania obejmują dźwięki, jakie rozprzestrzeniają się w każdym z kierunków, także do góry, z posadzki znajdującej się w usługowym pomieszczeniu do lokali mieszkalnych znajdujących się na wyższych kondygnacjach. Podczas transmisji materiałowych dźwięków udział bierze całkowita przestrzenna struktura danego budynku, czyli ściany i stropy. Najważniejszym elementem jest tu podłoga, która tłumi hałas u źródeł jego powstania. (uprawnienia budowlane 2022)

Wymagania dla budynków w zabudowie bliźniaczej i szeregowej

Inne wymagania dotyczą mieszkalnych budynków w zabudowach bliźniaczych oraz szeregowych. Obejmują one uderzeniowe dźwięki, które przenoszą się ze stropów na schodową klatkę do kolejnego z segmentu, ukośnie albo poziomo. W wielopoziomowych mieszkaniach i jednorodzinnych budynkach uwzględnia się minimalną akustyczną izolacyjność wewnętrznych stropów w obszarze mieszkania, ale nie uwzględnia się tu bocznego przenoszenia budynku. Wymagania te obejmują wartość wskaźnika, który wynosi ≤58dB. Wartość tą określa się w laboratoryjnych warunkach. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Wymagania obejmujące akustyczną izolacyjność stropów

Szczegółowy zakres wymagań odnośnie akustycznej izolacyjności stropów od uderzeniowych dźwięków określa norma PN-B-02151-3.   (program egzaminu na uprawnienia)  Poprzez zastosowanie odpowiednich przywołań przepisy te umocowane są w ustawie Prawo Budowlane, a także w rozporządzeniu odnośnie technicznych warunków, jakie muszą spełniać budynki i ich lokalizacja. Stawiane konkretne wymagania związane z wartością uderzeniowego znormalizowanego poziomu obejmują dźwięki, jakie przenikają pomiędzy mieszkaniami oraz dźwięki, które przenikają z terenu ogólnej komunikacji do mieszkań oraz do innych pomieszczeń, jakie znajdują się w budynku. Są to m.in. lokale handlowe, usługowe czy garaże. Wymagania dotyczą więc różnych pomieszczeń i ich grup, które użytkuje się w różnorodny sposób. W takim wypadku poziom uderzeniowego hałasu w nich oraz charakter hałasu, jaki powstaje jest różny (uprawnienia budowlane program) .

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com