fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Akustyczna izolacyjność okien

Okna dachowe zazwyczaj w dużo gorszym stopniu izolują pod względem akustycznym, niż dzieje się to w przypadku ocieplonej dachowe połaci. Kiedy dom zlokalizowany jest przy ruchliwej ulicy warto zastanowić się nad wyborem okien, które posiadają wyższą akustyczną izolacyjność. W oknach izolacyjność akustyczna jest ważnym elementem przegrody. Ma ona wpływ na to, w jak dużym stopniu hałas z zewnątrz będzie docierać do wnętrza budynku. Warto w związku z tym zastanowić się, jakie parametry powinny posiadać dźwiękoszczelne okna. Walcząc z hałasem w domu w dużym stopniu rolę odgrywają tu okna. Nawet w przypadku ciężkich i grubych ścian nie osiągnie się dobrego akustycznego komfortu, jeżeli okna będą posiadać słabe parametry pod tym względem. ( uprawnienia budowlane )

Akustyczna izolacyjność okien
Akustyczna izolacyjność okien

Współczynnik akustycznej izolacyjności

Izolacyjność akustyczna pokazuje różnicę, jaka wynika z hałasu dobiegającego z wewnątrz pomieszczenia, a hałasu z zewnątrz budynku przy jednoczesnym użyciu danej przegrody. Norma wskazuje, że akustyczną izolacyjność wyraża się poprzez trzy wskaźniki. Jest to odpowiednio współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody Rw i współczynniki korygujące C i Ctr. Współczynnik związany z izolacyjnością akustyczną przegrody określa wartość związaną z redukowaniem hałasu. Jego źródło zlokalizowane jest poza przegrodą. Kiedy wartość współczynnika jest większa, tym większa jest akustyczna izolacyjność w przegrodzie. Akustyczne parametry określa się w oparciu o logarytmiczną skalę. W związku z tym zmniejszenie się poziomu hałasu o wartość 10 dB sprawia, że w praktyce jego redukcja wynosi prawie połowę. (uprawnienia budowlane segregator)  

Korygujące współczynniki

Dobór odpowiedniej szyby, jaka dopasowana zostanie do danego źródła hałasu daje możliwość bardziej efektywnego wykorzystania okna jako dźwiękoizolacyjnej bariery. Z tego też względu zwraca się uwagę na dodatkowe korygujące współczynniki C oraz Ctr. Wskaźnik C jest korelacyjny dla dźwięków o częstotliwości wysokiej oraz średniej. Do takich dźwięków zalicza się ruch kolejowy, lotniczy czy trasy z szybkim ruchem. Ctr z kolei to korelacyjny wskaźnik dla średniej oraz niskiej częstotliwości, czyli np. pojazdy, które wolno poruszają się.  (uprawnienia budowlane testy) 

Uciążliwość dźwięków

Dźwięki, jakie są najbardziej uciążliwe dla człowieka to ruch samochodów, ruch lotniczy czy źródła o przemysłowym charakterze. W pierwszym przypadku hałas wiąże się z tym, że jest on powszechny dla ludzi. Mając na uwadze hałas o charakterze przemysłowym z kolei wiąże się on z tym, że występuje on w sposób czasowy bądź ciągły. W związku z tym, że nie mamy wpływu bezpośredniego na źródła pochodzenia hałasu, możemy jedynie od niego skutecznie odizolować się za pomocą odpowiednio wybranej przegrody. Barierą na niepożądane dźwięki są tu m.in. okna. Budowa okien, konfiguracja oraz odpowiedni dobór szybowego pakietu, a także ich montaż sprawiają, że mieszkańcy uzyskują dobry akustyczny komfort i hałas zostaje wytłumiony. Akustyczna izolacyjność okien zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanych szyb oraz od poprawnego montażu okien. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com