fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak wykonać hydroizolację ścian fundamentowych?

Zadaniem hydroizolacji jest ochrona ścian fundamentowych przed wodą i wilgocią występującą pod powierzchnią ziemi, pochodzącą z wód gruntowych i opadowych. Są dwa rodzaje hydroizolacji: pozioma, oddzielająca ściany parteru od ścian i ław fundamentowych, wykonywana z dwóch warstw papy lub odpowiedniej folii hydroizolacyjnej.

hydroizolacja ścian fundamentowych
hydroizolacja ścian fundamentowych

Dom niepodpiwniczony

W przypadku domu niepodpiwniczonego nie trzeba chronić samych fundamentów, a wystarczy tylko oddzielić parter budynku od podłoża oraz fundamentów nieprzerwaną, szczelną, poziomą warstwą izolacji, ponieważ fundamenty w takim domu są zbudowane z materiałów cechujących się niską nasiąkliwością. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy grunt zawiera wysokie stężenie kwasów humusowych. Wówczas zabezpiecza się całą powierzchnię fundamentów za pomocą emulsji asfaltowo-kauczukowej, papy lub folii PCV. Zadaniem tej izolacji jest ochrona zbrojenia przed korozją.

Jakich pytań spodziewać się na egzaminie na uprawnienia budowlane? Czy egzamin może sprawić mi trudność? Co może zaskoczyć mnie na egzaminie na uprawnienia budowlane? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz na stronie: www.uprawnienia-budowlane.com/blog

Dom podpiwniczony

W przypadku, gdy dom jest podpiwniczony, hydroizolację należy położyć na całej kondygnacji podziemnej. Izolacja przechodzi między warstwami posadzkowymi i łączy się z powłoką przeciwwilgociową ław fundamentowych. Aby zapewnić dobrą izolację w miejscach łączenia, należy w tych miejscach pozostawić długie zakłady, i wykonywać te miejsca bardzo starannie, aby uniknąć błędów.

W zależności od warunków, należy wybrać izolację ciężką, średnią albo lekką. Zależy to od poziomu wód gruntowych oraz specyfiki gruntu.

Izolacja lekka, średnia i ciężka

Izolację typu lekkiego stosuje się w gruntach przepuszczalnych, czyli piaszczystych, gdy zwierciadło wody gruntowej znajduje się niżej, niż fundamenty. Zwykle wykonuje się ją z wszelkiego rodzaju półpłynnych mas bitumicznych. Jest łatwa i szybka do nałożenia. Dwie warstwy bitumu po nałożeniu i wyschnięciu wystarczą, aby stworzyć na ścianie elastyczną i wodoszczelną powłokę przeciwwilgociową.

Izolację średnią stosuje się w gruntach nieprzepuszczalnych, czyli gliniastych. Jednak tylko tam, gdzie poziom wody gruntowej też jest poniżej fundamentów lub podnosi się powyżej poziomu posadowienia budynku tylko okresowo. Można ją wykonać z kilku warstw mas asfaltowych lub pap asfaltowych, lub z folii hydroizolacyjnej.

Izolację ciężką stosuje się, gdy poziom wody gruntowej jest powyżej poziomu podłogi piwnicy. Chroni budynek przed wodą wywierającą parcie hydrostatyczne. Wykonanie takiej izolacji jest skomplikowane i kosztowne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com