fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Elementy prefabrykowane – warunki montażu

Prace wykonywane przy elementach prefabrykowanych wymagają odpowiednich warunków pogodowych. Zalicz się u też wielkogabarytowe elementy stalowe lub żelbetowe. Zaliczyć tu też można elementy z betonu sprężonego czy też drewna klejonego.

Elementów takich nie można montować przy silnym wietrze.  Za taki wiatr uważa się wiatr wiejący z prędkością 10 m/s. Montaż nie przeprowadza się też przy słabej widoczności. Czyli podczas zamglenia oraz w nocy gdy nie ma wystarczającego światła sztucznego.

Wystarczające oświetlenie sztuczne umożliwiające prowadzenie prac przy elementach prefabrykowanych to oświetlenie rozmieszczone równomiernie. Oświetlenie takie nie może powodować powstanie cienia. Nie może również sprawić, że pracownik może zostać olśniony przez nie.

elementy prefabrykowane
elementy prefabrykowane

Elementy prefabrykowane – zasady ich stosowania

Prace przy elementach prefabrykowanych są z reguły pracami ciężkimi i uciążliwymi. Są to głównie konstrukcje składane z elementów stalowych i żelbetowych. Prace przy tych dużych elementach wymagają bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy t też wykonać instrukcję montażu i jej przestrzegać. Pracownicy muszą przestrzegać plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Podczas montażu elementów prefabrykowanych używa się maszyn ciężkich. Operatorzy tych maszyn muszą być odpowiednio przeszkoleni i mieć dokumenty potwierdzające kwalifikacje. Przy pracy z maszynami należy kontrolować ich stan techniczny. Niedopilnowanie drobnej usterki może spowodować poważny wypadek.

Podczas prowadzenia montażu prefabrykatów zabrania się przebywania na tych elementach osób. To również skutkuje często wypadkami przy pracy. Dodatkowo zabrania się też zgodnie z przepisami przebywania osób na dwóch górnych kondygnacjach znajdujących się poniżej kondygnacji na której odbywa się montaż.

 

Elementy prefabrykowane – zasady podnoszenia

Prace przy montażu prefabrykatów wyglądają następująco: naprowadzenie elementu na miejsce montażu, stabilizacja elementu i uwolnienie elementu z zawiesi. Naprowadzenie element odbywa się zazwyczaj za pomocą ciężkiego sprzętu.

Elementy prefabrykowane podnosi się z terenu lub ze stropu. Możliwe jest podniesienie go z innej powierzchni, ale musi być ona odpowiednio przygotowana. Należy przemyśleć rozmieszczenie dojść i pomostów. Zwolnienie elementu z zawiesi możliwe jest dopiero po ego dobrej stabilizacji. W przeciwnym wypadku element może się osunąć i upaść na ziemię lub na człowieka.

Podczas podnoszenia i przemieszczania elementów prefabrykowanych należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Zawiesia nie mogą być takie same dla wszystkich elementów. Dostosowuje się je do prefabrykatu. Wagę elementu również dostosowuje się do udźwigu. Większy ciężar może spowodować zerwanie zawiesi. Podnoszenie wymaga uprzednich oględzin i stosowania lin kierunkowych. Gdy element podniesiony jest na wysokość 0,5 m kontroluje się poprawność jego zawieszenia.

Dodatkowo należy pamiętać również o tym że pod liny stosuje się odpowiednie podkładki które zapobiegają przed ewentualnym przetarciem lin. Na elementach montowanych nie mogą przebywać ludzie.

Podnosić nie można elementów prefabrykowanych, jeśli w obrębie podniesienia znajdują się ludzie.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com