fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

System ogrzewania z pompą ciepła

Instalacja hybrydowa

Instalacja hybrydowa nazywana jest układem wielosystemowym, w którym wykorzystywane są różne źródła ciepła. W większości przypadków łączy się konwencjonalne metody z nowoczesnymi i ekologicznymi formami pozyskiwania energii z przyrody. Systemy hybrydowe pozwalają łączyć różne urządzenia – np. pompy ciepła, kotły grzewcze, kolektory słoneczne. Rosnące ceny tradycyjnych paliw lub brak dostępności tańszych nośników energii cieplnej pomagają w wyborze tego wariantu. Za pomocą wspólnego i automatycznego sterowania kilkoma źródłami ciepła układ jest integralny. (uprawnienia budowlane testy)

system ogrzewania z pompą ciepła
system ogrzewania z pompą ciepła

Systemy tego rodzaju najczęściej stosowane są w budynkach modernizowanych, jednak nie ma przeszkód aby tak ogrzewać również nowo powstające obiekty. Służą zarówno do przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak też centralnego ogrzewania. Hybrydowe systemy grzewcze to rozwiązanie ekologiczne zarówno jak i ekonomiczne. W pierwszym przypadku ciepło może być bowiem pobierane ze źródła, które w danym momencie jest bardziej opłacalne (pompy ciepła). Strona ekologiczna polega na tym, że w sytuacji w której zachodzą odpowiednie okoliczności. Wykorzystuje się lepsze parametry energii pierwotnej (temperatura zewnętrzna – kolektory słoneczne). (testy uprawnienia budowlane 2021)

Zalety ogrzewania hybrydowego

Zaletami takiej instalacji jest uniezależnienie od jednego dostawcy. Stanowi to większe bezpieczeństwo ciągłości wytwarzania energii (np. przy awarii, dużych różnicach w cenie danego nośnika) dywersyfikację źródeł energii. Dodatkowo rachunki będą niższe oraz zredukujemy emisję CO2. Ogrzewania spełniają również wymagania stawiane budynkom przez UE. W przypadku użytkowania mamy do czynienia z automatycznym systemem bezobsługowym, dzięki któremu oszczędności będą większe. Korzyści powstają już na samym początku. Jeśli wybierzemy pompę ciepła pracującą w systemie hybrydowym to z powodzeniem możemy zdecydować się na urządzenie o mniejszej mocy grzewczej, czyli tańsze. Z tego powodu inwestycja staje się dla nas bardziej korzystna. System grzewczy, w którym znajdują się co najmniej dwa źródła ciepła korzystające z różnych rodzajów paliw zazwyczaj odznacza się różną mocą grzewczą. Pompa ciepła dostarczająca 80% ciepła i kocioł grzewczy dobrany tak by wytworzyć brakujące 20% energii. (cennik na uprawnienia budowlane) Jeżeli chodzi o montaż to na ścianie lub podłodze, umieszczamy jedynie zasobnik buforowy VPS S 100/1 M (klasa ErP A), do którego z jednej strony podłączamy kocioł i pompę ciepła, a z drugiej – instalację grzewczą budynku. Napięcie zasilania dla urządzeń o mocy grzewczej do 11 kW to 230 V, a pompa ciepła o mocy 15 kW wymaga podłączenia 400 V.

https://uprawnienia-budowlane.com/ekologiczne-ogrzewanie-domu/

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com