fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kołkowanie ocieplenia

W celu zabezpieczenia ocieplenia wykonanego ze styropianu przed jego odspojeniem od podłoża wykonuje się kołkowanie tej warstwy. Nie jest to zabieg obligatoryjny. O tym czy wykonanie go jest konieczne decyduje projektant i wykonawca robót który będzie odpowiadał za swoją pracę. Łączniki / kołki stosuje się w przypadku gdy mamy do czynienia z obiektami, które są wystawione na działanie silnego wiatru. A także w przypadku obiektów poddanych termomodernizacji oraz w przypadku wysokich budowli. Niestety jednak nie zawsze inwestor otrzymuje projekt wykonywanego.

W przypadku ocieplenia domu jednorodzinnego kołki zwykle się pomija. Wystarczy styropian zamontować za pomocą kleju. Jedynie warto przed upewnić się, że producent danego ocieplenia nie wymaga stosowania do niego łączników mechanicznych. Takie informacje zazwyczaj dostępne są w aprobatach technicznych.

Montaż ocieplenia
Montaż ocieplenia

Kołkowanie styropianu

Kołkowanie styropianu jest często zalecane także w przypadku przyklejania styropianu na piankę. Jest to dość ciekawy przypadek, ponieważ pianka jest postrzegana za mocniejszą od kleju. Dzieje się tak jednak, ponieważ pianka jest stosowana od stosunkowo niedawna i dlatego też nie mamy wystarczająco wiarygodnych informacji co do przyczepności ocieplenia do pianki.

W wyniku tego instytucje, które zajmują się aprobatami technicznymi, nie zgadzają się na dopuszczenie systemów ociepleń wykorzystujących piankę bez łączników mechanicznych.

Uważam, że powinno zawsze się kołkować kilka newralgicznych miejsc obiektu, nawet w przypadku, gdy mowa jest o nowych domach jednorodzinnych, gdzie to kołkowanie często zostaje pomijane. Do takich newralgicznych miejsc zaliczają się spód płyt balkonowych, rejon wokół okien i drzwi oraz zewnętrzne naroża budynku.

Wracając do kołkowania styropianu jest ono zależne od rodzaju systemu ocieplenia. Jak już wcześniej wspominałem, że powinno się sprawdzić aprobatę techniczną, w której znajdziemy wskazówki co do konieczności kołkowania.

W systemie ocieplenia najważniejszym produktem, a zarazem kryterium w sprawie konieczności stosowania łączników mechanicznych, jest materiał izolacyjny (wełna mineralna, styropian biały lub styropian grafitowy). Jeśli wybrałeś do ocieplenia wełnę mineralną to kołkowanie jest obowiązkowe. Wełna mineralna jest cięższa i dlatego wymaga dodatkowego łącznika. Tutaj nie różnicuje się obiektu ze względu na jego wysokość.

Kołki uniwersalne

Kołki uniwersalne zwane są kołkami zwykłymi. Wykonuje się je z plastiku. Kołki różnią się w zależności od producenta, jednak materiał jest wszędzie taki sam. Kołki w zależności od producenta różnią się długością, kolorem oraz kształtem. Jakoś plastiku z którego wykonuje się kołek też może być różny.

Kołki szybkiego montażu

Kołki szybki montaż charakteryzują się kołnierzem na początku i końcu kołka. Wykonuje się je z plastiku. Kołek przygotowany w taki sposób aplikuje się do otworu z częściowo wkręconą śrubą. Opór w montażu kołka to moment kiedy , po prostu dobijamy go razem ze śrubą młotkiem.

Kołki skrzydełkowe

Kołki skrzydełkowe przeznacza się do ścian z materiałów zawierających puste przestrzenie. Mocuje się je również w ścianach z płyt gipsowych. Kołki takie w zależności od konstrukcji mogą mieć różną długość. Najczęściej są wykonane z plastyku. Obligatoryjnie, jak sama nazwa wskazuje, mają skrzydełka, które w trakcie wkręcania śruby odchylają się i zapierają kołek o tył naszej płyty gipsowej lub cegły (pustaka) szczelinowej.

Kołki do płyt kartonowo-gipsowych

Specjalnie do płyt kartonowo – gipsowych stosuje się odrębny rodzaj kołków. Są w całości wykonane z plastyku i do ich zamontowania używa się wiertła o mniejszej średnicy niż kołek! Taki kołek jest wykonany na kształt śruby z szerokim gwintem i na jego początku znajduje się świder, który powoduje wkręcanie się naszego kołka w płytę.

Kotwy ze śrubami

Kotwy ze śrubami to najbardziej wytrzymałościowy rodzaj kołków, które dźwigają obciążenie nawet powyżej 100 czy 200 kg. Wykorzystuje się je głównie do przykręcania większych elementów do ścian. Są to np. belki drewniane, wiszące hamaki domowe, konstrukcyjne elementy. Działają one na zasadzie rozszerzania się końcówka takiej kotwy. W sprzedaży są dostępne kotwy, które rozszerzają się na połowie swojej długości.

Kołki do mocowania styropianu

Kołki styropianowe stosowane są wyłącznie do przymocowania styropianu podczas ocieplania ścian zewnętrznych. Zwykle mają długość ok. 10 cm (długość kołka zależy od grubości styropianu, zazwyczaj długość kołka jest równa grubości styropianu + 5 cm na głębokość otworu w ścianie) i bardzo szeroki kołnierz na końcu kołka. Kołnierz ten ma za zadanie dużą powierzchnią jak najmocniej docisnąć do ściany mocowany styropian bez jego uszkodzenia.

https://uprawnienia-budowlane.com/ciekawe-rozwiazania-projektowe-obnizony-sufit/

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com