fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Potokowa produkcja wielkowymiarowych płyt

Potokowa metoda produkcji prefabrykatów pozwala na osiągnięcie optymalnych warunków dla zastosowania tu całkowitej mechanizacji produkcyjnego procesu (uprawnienia budowlane 2021). Pozwala także osiągnąć duży stopień wydajności. Na terenie ZSRR została opracowana i uruchomiona produkcja potokowa płyt wielkowymiarowych za pomocą metody walcowania.

produkcja wielkowymiarowych płyt
produkcja wielkowymiarowych płyt

Fazy procesu produkcyjnego przy metodzie walcowania

Produkcyjny proces przy zastosowaniu metody walcowania dzieli się na klika faz (program na uprawnienia budowlane). Pierwsza z nich to przygotowanie surowców, dalsza przygotowanie oraz montaż zbrojenia z drewnianych listew. Kolejno przygotowuje się gipsobetonową masę, formuje się wyroby i suszy. Ostatnią fazą jest magazynowanie gotowych prefabrykatów. Przy produkcji prefabrykatów wielkowymiarowych wykorzystuje się piasek, gips oraz wodę. Gips i magazynowe wypełniacze znajdują się w zbiornikach. Poprzez dozatory dostarcza się je w ciągły sposób poprzez taśmowe i ślimakowe przenośniki do mieszarki. W ciągły sposób dozuje się także wodny roztwór do mieszarki z dodatkami, które mają za zadanie regulować proces wiązania się gipsu. Wraz z masą gipsową przygotowuje się równolegle drewniane szkielety, które stanowią zbrojenie płyt, okienne i drzwiowe ramy, a także montażowe trzpienie.

Układanie szkieletów nośnych

Tak przygotowane szkielety układane są na taśmie przenośnika (program egzamin uprawnienia 2021). Transportuje ona je do pracującej stale mieszarki. Z mieszarki świeża gipsowa masa opada na przenośnik z drewnianymi szkieletami. Tam rozściela się ją i dociska za pomocą walców. W taki sposób otrzymać można płyty, które mają stałą grubość. Chcąc dodatkowo zagęścić płytę stosuje się wibratory, które zainstalowane są bezpośrednio koło walców. Płyty dzieli się przez wcześniejsze ich ułożenie pomiędzy szkieletami przekładek drewnianych. Szybkość związaną z przesuwem można regulować i wynosi ona 30, 60 albo 90 m/godz. Podczas gdy przenośnik z płytami przesuwa się, zachodzi wiązanie oraz twardnienie gipsu.

Prefabrykowane konstrukcje i elementy

Prefabrykowane konstrukcje i elementy są różnorodne zarówno patrząc na ich kształty, jak i poprzeczne przekroje. Różnią się także wielkością, przeznaczeniem, przyjętym systemem oraz konstrukcyjnym układem, materiałem itp. Prefabrykaty stosowane w danych rodzajach budownictwa wykazują różnice pomiędzy sobą (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Z tego względu można tu wyróżnić prefabrykaty stosowane w budownictwie wiejskim, mieszkaniowym, przemysłowym, górniczym, wodnym itp. Rozwój związany z prefabrykacją oraz z uprzemysłowionymi metodami idzie w stronę standaryzacji oraz unifikacji konstrukcji oraz elementów prefabrykowanych. Wszystko po to, aby wykorzystywać je w maksymalnym stopniu w każdym z rodzajów budownictwa.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com