fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Drewniane dachy

Z punktu widzenia wiązarów dachowych dachy można podzielić na poszczególne grupy: krokwiowe, dachy krokwiowo – jętkowe, płatwiowe z jedną, dwoma albo trzema stolcowymi ścianami, płatwiowo – kleszczowe, wiszące oraz wieszarowe. Mając do czynienia z większymi rozpiętościami dachu zastosowanie znajduje płatwiowo – kleszczowy ustrój z pochyłym słupkiem. Jego oś z osią kotwi tworzy prosty kąt, dlatego też słupek ten przejmuje prawie całkowicie składową siłę związana z parciem wiatru. Jest ona prostopadła w stosunku do płaszczyzny dachu (uprawnienia budowlane).

Drewniane dachy
Drewniane dachy

Stalowe dachowe konstrukcje

Stalowa dachowa konstrukcja składa się z wiązarów, które mają za zadanie przenosić obciążenia na filary albo ściany. Odstęp pomiędzy nimi wynosi 4 do 12 m. Kolejnym elementem konstrukcji są płatwie znajdujące się na wiązarach, i będące do nich w ułożeniu prostopadłym oraz krokwie ułożone równolegle do wiązarów, co -,8 do 1,5 m. Dalsze elementy to usztywniające tężniki, które mają za zadanie usztywnić konstrukcję, pokrycie dachowe oraz świetliki i wietrzniki. Te ostatnie umieszcza się w nadbudówce (testy uprawnienia budowlane).

Pionowe rodzaje obciążeń

Pionowe obciążenia rozkładane są na dwie siły: prostopadłą oraz równoległa w stosunku do osi krokwi. Składowa równoległa w tym miejscu stwarza rozpór. Dachowe stalowe konstrukcje w budownictwie mieszkalnym odgrywają niewielką rolę. Stosuje się je m.in. do krycia przemysłowych hal (programy do uprawnień budowlanych). Ich zaletami są mały własny ciężar, zapewnienie stateczności konstrukcji oraz możliwość wykonania pokrycia o każdej porze roku. Do zalet można zaliczyć także wykonywanie wiązarów mających dużą rozpiętość bez stosowania środkowych podpór.

Najczęściej wykorzystywane dachy

Najczęściej wykorzystuje się prefabrykowane dachy, składające się z ceramicznych bądź betonowych lekkich wiązarów. Wykonuje się je z małych elementów składanych i połączonych na cementową zaprawę. Uzbraja się je wkładkami stalowymi w taki sposób, jak przy składanym belkach z małych elementów stosowanych przy stropach. Mając do czynienia z budynkiem powstałym z dużych prefabrykatów np. wielkopłytowych czy wieloblokowych, dachy wykonuje się z wielkopłytowych elementów (program egzamin uprawnienia 2021).

Od czego zależy nachylenie dachowych połaci?

Nachylenie dachowych połaci zależy przede wszystkim od rodzaju pokrycia dachowego (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Jest wiele typów prefabrykowanych dachów, w związku z tym w zależności od nachylenia połaci możemy wyróżnić płaskie i strome dachy. Płaskie dachy wykonuje się z stropowych prefabrykowanych elementów, takich jak m.in. belki, żebra, płyty. Dachy strome oraz te o większych rozpiętościach wykonuje się z prefabrykowanych stropowych belek, opierających się w górze na kalenicowej belce. Na dole oparte są na wieńcu zewnętrznych ścian. Belki należy zabezpieczyć przed ewentualnym przesuwaniem się w zewnętrznym kierunku, dlatego też na belkach układa się lekkie betonowe płyty i pokrywa się je asfaltową papą.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com