fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mieszanina portlandzkiego cementu

Mieszaninę otrzymuje się poprzez zmieszanie cementu portlandzkiego oraz rozszerzającego składnika, gdzie ilość cementu wynosi 90-4-95% a ilość rozszerzającego składnika 5-4-10%. Rozszerzający składnik otrzymuje się poprzez odpowiednio przygotowaną mieszaninie półwodnego gipsu i kaolinitu wpalanego w temperaturze wynoszącej 800°C w stosunku 1:1. Dochodzi tu także hydratyzowane wapno oraz czasami portlandzki cement. To, jaki stosunek składników zostanie przyjęty, zależy od wymagalnego rozszerzenia się oraz od porządnej wytrzymałości (uprawnienia budowlane).

Mieszanina portlandzkiego cementu
Mieszanina portlandzkiego cementu

Użycie wody do ekspansywnego cementu

Po zarobieniu ekspansywnego cementu z wodą powstaje trój albo cztero wapniowy wodny glinian, który tworzy reakcję z wapniowym siarczanem. W efekcie wytwarza się uwodniony gliniano – wapniowy siarczan, który to powoduje zwiększenie objętości. Bez uszkodzeń oraz pęknięć wymiary wyrobów ulegają powiększaniu. Wodne zaczyny ekspansywnych cementów mają przyrost linowy długości wynoszący 0,2 do 2%. Betony wykazują znacznie mniejszy przyrost. Do cementów ekspansywnych dodaje się czasami składniki mające zwiększyć wodoszczelność. Przykładem może być 1% chlorku wapnia w wagowym stosunku do cementu (testy uprawnienia budowlane).

Do czego nadaje się ekspansywny cement?

Ekspansywny cement nadaje się do rys w betonowych konstrukcjach oraz do zalewania otworów przygotowanych na śruby (program egzamin uprawnienia 2021). Przyszłość cementu ekspansywnego wiąże się z zastosowaniem go w betonowych konstrukcjach, sprężanych samoczynnie. Różni się od sprężonego betonu tym, że jego naprężenie wywołać można nieskomplikowanym mechanicznym sposobem. Polega on na samoczynnym rozszerzaniem się betonu, które powoduje naciąganie.

Wiązania ekspansywnego cementu

Cementy służące do zapełniania wodoszczelnego spoin pomiędzy klińcami żeliwnymi tunelowych obręczy cechuje się początkiem wiązania po upływie 2-4-5 minut oraz końcem po 5-4-10 minut. Wytrzymałość na ściskanie następuje po 6 godzinach i wynosi 60-4-100 kG/cm² (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów\). Po 3 dniach wartość wynosi już 200-^-350 kG/cm² a po upływie 28 dni 300-r-500 kG/cm². Takie cementy należy przewozić i przechowywać w szczelnych blaszanych beczkach, aby nie dopuścić do wilgoci. Ekspansywne cementy przeznaczone do innych celów mogą posiadać wyregulowany czas związany z wiązaniem oraz dobraną odpowiednią wytrzymałością, jak portlandzki czy glinowy cement. Ekspansywny cement jest dużo bardziej szczelny oraz wodoszczelny. Należy starannie się z nim obchodzić i odpowiednio dozować. Poza uszczelnianiem klińców tunelowych ekspansywny cement stosuje się do zapełniania wykutych gniazd oraz do usuniętych części w naprawianych konstrukcjach. Każda z nowo dodanych partii betonu albo zaprawy na miejsce starej ściśle przylega i łączy się z resztą materiału.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com