fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Źródła zasilania przeciwpożarowych urządzeń

Rezerwowe zasilanie urządzeń przeciwpożarowych powinno sprawić, że podtrzymane zostanie działanie instalacji przez czas wynoszący minimum 72 h. Pozostała ilość energii, jaka została zgromadzona musi zapewnić działanie przez minimalny czas wynoszący 30 minut podczas obciążenia w stanie alarmowym. Mając stały lokalny nadzór bądź zdalny i gwarancję przeprowadzenie napraw w czasie do 24h, czas związany z podtrzymaniem może zostać skrócony do 30h. Podane czasy związane z zapewnieniem rezerwowego zasilania powinny być wystarczające w większości zastosowań. Niekiedy jednak można mieć do czynienia z obiektami, gdzie wymaga się dłuższego czasu rezerwowego zasilania. (uprawnienia budowlane 2023)  

Źródła zasilania przeciwpożarowych urządzeń
Źródła zasilania przeciwpożarowych urządzeń

Ewakuacyjne awaryjne oświetlenie

Czas minimalny stosowania oświetlenia na ewakuacyjnej drodze i w otwartej strefie w ewakuacyjnych celach wynosić powinien 1h. 50% natężenia wymaganego dla oświetlenia powinno wytworzyć się w czasie 5 sekund, a pełny poziom w czasie wynoszącym 60 sekund. Minimalny poziom czasu stosowania oświetlenia w strefie wysokiego ryzyka powinien być wyznaczony za pomocą okresu, w jakim pojawia się ryzyko niebezpieczeństwa dla ludzi. Oświetlenie dla strefy związanej z wysokim ryzykiem powinno dawać pełne natężenie oświetlenia w ciągły sposób, albo w czasie wynoszącym 0,5 s. (uprawnienia budowlane segregator)  

Oświetlenie znaków bezpieczeństwa

Minimalny czas związany z oświetleniem znaków bezpieczeństwa dla ewakuacji wynosić powinien 1 godzinę. Znaki oświetlone powinny działać tak, aby w czasie 5 sekund osiągnęły luminację na poziomie 50% wymaganej wartości, a po 60 sekundach osiągały luminację na poziomie wymaganej wartości. Oprawy ewakuacyjnego oświetlenia mogą być zasilane centralnie bądź autonomiczne. W przypadku autonomicznych opraw mogą one posiadać swoje zasilanie na akumulator, sterujący moduł i kontrolne urządzenie. Urządzenia te umieszcza się w oświetleniowej oprawie albo w jej bliskim sąsiedztwie, tzn. w odległości wynoszącej 1 metr długości elektrycznego przewodu.  (uprawnienia budowlane testy) 

Ostrzegawcze dźwiękowe systemy

Kiedy budynek w związku z uszkodzeniem źródła podstawowego zasilania jest ewakuowany, źródło rezerwowe zasilania powinno zapewniać działanie systemu w zagrożeniowym trybie w czasie. Czas ten jest dwukrotnie dłuższy od czasu ewakuacji, jaki ustala się dla budynku przez odpowiednie władze. W przypadku pojawienia się każdego ze zdarzeń źródło rezerwowe zasilnia powinno gwarantować zasilanie systemu w czasie wynoszącym minimum 30 minut. Gdy dany budynek nie zostaje ewakuowany w związku z uszkodzeniem źródła podstawowego zasilania, źródło rezerwowe zasilania powinno sprawić, że system będzie funkcjonować przez czas 24h albo 6h, gdy źródłem rezerwowym zasilania jest prądotwórczy zespół. W takiej sytuacji zapewnia się zasilanie systemu w zagrożeniowym trybie przez czas wynoszący minimum 30 minut. Gdy budynek nie jest zajęty przez użytkowników od kilku dni, w takiej sytuacji zapewnia się zdolność do poprawnego działania systemu w czasie 30 minut od ponownego zajęcia go przez użytkowników. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com