fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zielone balastowe rodzaje dachów

Balastowe zielone dachy pozwalają odtworzyć biologiczną czynną powierzchnię. Za ich pomocą oczyszcza się zbierana opadowa woda, ogranicza jej ilość oraz powoduje to opóźnienie w jej spływie do deszczowej kanalizacji. Dach pełni funkcje zabezpieczającą dla budynku od zewnętrznych czynników, takich jak wiatr, deszcz, grad czy słońce. Często bywa tak, że samo zadaszenie nie spełnia zadania, które polega na ochronie użytkowników. W takim wypadku korzysta się z dodatkowych pomocy. Niekiedy dach pokrywa się roślinnością, albo żwirem. Skandynawskie rodzaje zielonych dachów pokrywa się przy zastosowaniu trawy. Mało kto jednak wie, po co się to robi. (uprawnienia budowlane 2022)  

Zielone balastowe rodzaje dachów
Zielone balastowe rodzaje dachów

Balastowy dach

Zieleń, jaka znajduje się na skandynawskim dachu skutecznie zabezpiecza przed wodą pokrycie dachowe, które jest mało szczelne. Wykonuje się je z brzozowej kory, dlatego więc trawa pełni funkcję zabezpieczającą dach przed działaniem silnego wiatru powodując jego balast. Balastowanie pokrycia dachowego stanowi w związku z tym naturalną formę wspierającą pokrycie. Dach balastowy oznacza płaski rodzaj dachu, gdzie poszczególne warstwy, jakie posiada stropodach układa się swobodnie. Jest to warstwa paraizolacji, termoizolacji oraz hydroizolacji. Takich warstw nie kotwi się do stropu, ani w żaden sposób nie łączy. Dociążenie w związku z tym jego powierzchni za pomocą balastu sprawia, że warstwy zostają utrzymane w takim samym położeniu na dachu budynku. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Balastowanie odwróconych dachów

Niekiedy należy dokonać balastowania ekstensywnych dachów, które są wykonane jako odwrócone dachy.  (uprawnienia budowlane segregator )  Dach odwrócony jest to nienasiąkliwy rodzaj termoizolacji wykonanej na hydroizolacji. Należy go balastować z powodu wyporności, w związku z zastosowaną termoizolacją. Nałożony ciężar ma za zadanie docisnąć termoizolację tak, aby nie pływała ona po dachowej powierzchni. Kiedy występuje konieczność zabezpieczenia od wiatru płaskich dachów, w takim wypadku  należy wziąć pod uwagę dwa możliwe do zastosowania rozwiązania. Każde z nich ma zarówno wady, jak i zalety. Jedno z rozwiązań polega na wykonaniu kołkowania hydroizolacji. Oznacza to mechaniczny sposób montażu hydroizolacji przy zastosowaniu specjalnie do tego przeznaczonych kołków do dachowej konstrukcji. W dalszym czasie kołki te zakrywa się kolejnymi arkuszami hydroizolacji. Jest to tania metoda jednak nie pozbawiona wad. Główną jej wadą jest przebijanie paraizolacji, która to zabezpiecza warstwę termoizolacji przed wykraplaniem się wodnej pary oraz przed kondensacją. (uprawnienia budowlane) 

Stosowanie dachów spadzistych

Spadziste dachy są w praktyce bardzo rzadko stosowane. Na terenie miast buduje się zwykle budowle i domy z płaskimi dachami, które rozpatruje się w związku z koniecznością balastowania, co ujęte jest w nowej normie PN-EN 1991-1-4:2005. Na balastowanie wpływa wiele fizycznych czynników, takie jak kategorie terenu czy wiatrowe strefy. Może być to także związane z przeciwpożarową ochroną, estetyką czy zapewnieniem odpowiedniej ochrony dla hydroizolacji od uszkodzeń podczas odśnieżania.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com