fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zespolone rodzaje szyb

Produkowane współcześnie okna wyposaża się w zespolone szyby. Takie szyby nazywa się również szybowymi pakietami. Warto w związku z tym poznać różne rodzaje szyb oraz ich parametry, jakie informują nas o jakości i danych cechach. Szybowy typowy pakiet to dwie szklane tafle pomiędzy jakimi znajduje się szlachetny gaz zamiast powietrza. Takim gazem jest przede wszystkim argon, choć czasami stosuje się też krypton albo ksenon. W przypadku wieloszybowych pakietów cechują się one trzema taflami. Mając do czynienia z tą sytuacją zamiast jednej przestrzeni, która wypełniona jest szlachetnym gazem mamy dwie. To sprawia, że termiczna izolacyjność jest tu na lepszym poziomie (uprawnienia budowlane)  .

Zespolone rodzaje szyb
Zespolone rodzaje szyb

Dobra izolacyjność szyb

Na dobrą izolacyjność szyb nie wpływa wyłącznie zastosowane szkło. Szyby posiadające pod tym kątem najlepsze z parametrów wyposaża się w termoizolacyjne przekładki stworzone ze specjalnego rodzaju tworzywa. To sprawia, że także obwód cechuje się dobrym stopniem termoizolacyjności. Przekładka wpływa na poprawę ciepłochronnych właściwości okna o poziom około 10%. Ważna jest tu także odległość w zespolonych szybach między danymi szklanymi taflami. Im odległość jest większa, tym jest to lepsze zjawisko. W przypadku zespolonych szyb posiadających dobrą akustyczną izolacyjność mają one szklane tafle o różnej grubości. Wyposaża się je też niekiedy w rodzaj szkła, który wpływa na pochłanianie dźwięków. Jest to laminowane szkło za pomocą specjalnej żywicy. (uprawnienia budowlane segregator)  

Energooszczędne zespolone szyby

W przypadku szyb zespolonych stosuje się zróżnicowane rodzaje szkła. Poza zapewnieniem odpowiedniego stopnia dopływu światła do pomieszczeń pozwalają one również uzyskać widok na otoczenie koło domu. Dodatkowo mogą one pełnić wiele innych funkcji. Standardowe obecnie szyby posiadają współczynnik Ug o wartości 0,8 – 0,7 W/(m2.K). Najlepsze typy szyb mają ten współczynnik na poziomie 0,5. Nie bez znaczenia jest tu także współczynnik związany z przewodzeniem słonecznej energii, który nie powinien wynosić mniej od 45%. Szyby posiadające wyższy współczynnik stosuje się w pomieszczeniach o słabym nasłonecznieniu. Stosowanie ich od wschodu albo od południa powodowałyby latem przegrzewanie się wnętrz pomieszczeń. Dobre termiczne parametry dla szyb to zasługa przede wszystkim niskoemisyjnego szkła.  (uprawnienia budowlane testy) 

Oznaczenia szyb zespolonych

Każda zespolona szyba posiada oznaczenie. W przypadku oznaczenia 4x16x4 oznacza to, że pierwsza z szyb posiada grubość 4 mm, międzyszybowa przestrzeń to 16 mm, a druga z szyb również ma grubość wynoszącą 4 mm. Patrząc na rodzaj zespolonych szyb oznaczenia mogą wyglądać np. 4X16X8, czyli zespolone szyby posiadają łączną grubość 28 mm, a szyba zewnętrzna jest grubsza. Innym oznaczeniem jest 4x16x4x16x4. Pakiet te zawiera trzy szyby o grubości na poziomie 44 mm. Nie bez znaczenia jest tu także dystansowa ramka, jaka biegnie wkoło szybowego pakietu. Ona także wpływa na poprawę termicznej szczelności. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com