fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Architekt to osoba, która przygotowana jest do projektowania wszelkich założeń urbanistycznych, budowli wnętrz, przestrzeni, graffiti, czy typografii. Może on pełnić również zadania koordynatora, lidera wielobranżowych zespołów projektowych. Architekt powinien posiadać wiedzę interdyscyplinarną, powinien znać się przynajmniej po trochu na każdej z branż projektowych. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Zawody wymagające uprawnień budowlanych
Zawody wymagające uprawnień budowlanych

Architekt w przypadku budowania domów projektuje układ funkcjonalny, wygląd budynku, lokalizację budynku na działce oraz zagospodarowanie działki. Architekt posiada uprawnienia do projektowania, musi posiadać tytuł magistra inżyniera, czyli przez 5 lat studiuje na Wydziale Architektury. Osoba ta musi posiadać uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, musi być również czynnym członkiem Izby Architektów. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Technik architekt

Technik architekt jest to osoba po technikum.Osoba ta zazwyczaj potrafi zaprojektować proste pod względem statystycznym i architektonicznym budynki i może wspomagać tylko głównego projektanta. Technicy nie mogą zdobyć uprawnienia do projektowania architektonicznego. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Inżynier budownictwa to osoba, która ukończyła studia techniczne na Wydziale Budownictwa o różnych specjalnościach. Często zajmuje się konstrukcją budynków, a także kieruje robotami budowlanymi. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Zawody w których nie wymaga się uprawnień budowlanych

Do zawodów w których nie wymagane są uprawnień budowlanych należy architekt krajobrazu. Jest to osoba po kierunkowym wykształceniu, zajmuje się projektowaniem układu krajobrazów, projektuje przydomowe ogrody. Nie projektuje budynków ani wnętrz.

Architekt wnętrz to osoba posiadająca wyższe wykształcenie, najczęściej posiada studia ukończone na ASP. Głównie jej zadanie to projektowanie wnętrz, dobrze radzi sobie z grafiką i typografią.

Dekoratorzy wnętrz to bardzo często osoby po kursach, zajmują się również projektowaniem, stylizacją wnętrz. Jest to coraz bardziej popularne zajęcie, przede wszystkim liczy się tutaj pasja, wyczucie estetyki, umiejętność doboru materiałów, faktur i kolorów.Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com