fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia budowlane technika budownictwa

Zawód technika budownictwa w klasyfikacji zawodów i specjalności występuje pod kodem 311204. Technik budownictwa jest to osoba uprawniona do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie. Wymaga dużej wiedzy, doświadczenia z dziedziny budownictwa. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Zawód technik budownictwa
Zawód technik budownictwa

Polskie uprawnienia budowlane charakterystyka

Otrzymanie uprawnień budowlanych jest równoznaczne z uzyskaniem  prawa do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w sektorze budowlanym. Daje również możliwość na wpisanie się na listę członków polskiej izby inżynierów budownictwa. Dzięki temu osoba posiadająca uprawnienia budowlane może niezależnie oceniać i rozwiązywać kwestie technologiczne, techniczne, organizacyjne, architektoniczne, które dotyczą projektowania lub budowy obiektu różnego typu. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Etapy uzyskania uprawnień budowlanych

Polskie prawo dopuszcza staranie się o jeden z dwóch typów uprawnień budowlanych:

  • do projektowania
  • do kierowania robotami budowlanymi.

Uprawnienia mogą występować w dwóch wariantach : bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie. (testy uprawnienia architektoniczne)

Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń

Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń można uzyskać kończąc studia magisterskie na odpowiednim dla danej specjalności kierunku, np. architektura budownictwo. Należy również odbyć 12- miesięczną praktykami przy sporządzaniu projektów i zdobyć 12 miesięczną praktyka na budowie. (program na uprawnienia architektoniczne)

Zadania technika budownictwa

Technik budownictwa posługuje się dokumentacją techniczną, może tworzyć szkice robocze i rysunki budowlane.

Projektuje elementy konstrukcji budowlanych, wykonuje podstawowe badania laboratoryjne materiałów i wyrobów, analizuje warunki gruntowe, przeprowadza kontrolę jakości i oceny wykonywania podstawowych robót budowlano-montażowych, wykonuje kalkulacje robót, sporządza kosztorysy i oferty przetargowe, może organizować i kierować robotami remontowymi i rozbiórkowymi. (testy 2019 uprawnienia)

Zadania technika budowy dróg

Praca technika budowy dróg wiąże się z przygotowaniem i odczytywaniem rysunków technicznych, elementów dokumentacji projektowej, rozpoznawaniem materiałów konstrukcyjnych,  określeniem właściwości materiałów stosowanych do budowy dróg i drogowych obiektów inżynierskich, rozróżnianie rodzaju drogowych obiektów inżynierskich, rozpoznawanie elementów drugi, określonych funkcji, wykonywanie pomiarów związane z określonymi robotami ziemnymi i drogowym.

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com