fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie wieszaków przy drewnianych belkach

Najbardziej znanymi ciesielskimi złączami są wieszaki do drewnianych belek. Ich funkcją jest łączenie głównej belki z belką drugorzędną. Taki rodzaj łączenia ma gwarantować bezpieczne przenoszenie między elementami obciążeń. Na rynku budowlanym istnieje wiele wieszaków o różnych typach. Różnią się one budową, która wpływa na różnorodność ich zastosowań w drewnianych konstrukcjach. Przed dokonaniem wyboru, jakie ciesielskie złącze wybrać warto wziąć pod uwagę wszystkie dostępne opcje. Wybór najlepszego rozwiązania pod ekonomicznym i konstrukcyjnym względem zapewni wiele korzyści.  (uprawnienia budowlane 2022)  

 
Zastosowanie wieszaków przy drewnianych belkach
Zastosowanie wieszaków przy drewnianych belkach

Typy wieszaków do drewnianych belek

Najbardziej znanym i powszechnie stosowanym jest standardowy rodzaj wieszaka do belki BSNN. Jest to rodzaj złącza, które wykorzystuje się do belek, o szerokości wynoszącej maksymalnie 150 mm. Ich podstawową funkcją jest połączenie dwóch drewnianych belek. Przy wykorzystaniu w blachach dużych otworów bocznych można użyć złącza do połączenia o typie beton – drewno. Aby tego dokonać należy zastosować chemiczne bądź mechaniczne kotwy. (uprawnienia budowlane program) 

Innym typem wieszaków jest SBE. To wersja zoptymalizowana wieszaka BSNN, dlatego też nazywa się go również ekonomicznym wieszakiem. Dokonano kilku modyfikacji, dlatego też koszt połączeń za ich pomocą jest stosunkowo mniejszy. Podstawową zmianą jaka zaszła to zredukowanie grubości blachy z poziomu 2,0 do grubości 1,5 mm. Chcąc zachować odpowiedni poziom sztywności wieszaka zastosowanie znalazły dodatkowe wzmacniające żebra. Półka, która podpierała drugorzędną belkę została skrócona, a ilość gwoździ zredukowana. (uprawnienia budowlane segregator )  

Specjalne wieszaki BSS

Specjalne rodzaje wieszaków BSS wykorzystuje się do obróconych połączeń.  (uprawnienia budowlane kontakt)  Za pomocą dodatkowych przetłoczeń oraz szerszych bocznych blach, które posiadają dodatkowe otwory na gwoździe, wieszak cechuje się dodatkowym poziomem nośności. Jest to ważna kwestia w przypadku, gdy złącze montuje się w obróconej pozycji, w stosunku do pionowej osi. Ten rodzaj połączeń stwarza dodatkowe poziome składowe obciążeń przy połączeniu. Wieszak BSS posiada większy poziom nośności na poziome obciążenia. Jest to złącze zalecane przy takich typach połączeń, gdzie belki mają szerokość maksymalną do 160 mm. Przy wieszakach BSIN posiadających wewnętrzne skrzydełka stosuje się je w połączeniach, gdy mamy ograniczone możliwości montażowe. (uprawnienia budowlane)

Zastosowanie wieszaków przy belkach

Wieszaki do belek najczęściej wykorzystuje się w konstrukcjach stropów drewnianych. Za ich pomocą doczołowo łączy się dwie drewniane belki. Jednak wykorzystanie złączy jest dużo większe. Mogą one służyć do połączeń wymianów wkoło komina, przy konstrukcji dachowej więźby. Stosuje się je także w wiązarowych dachach, przy połączeniach dolnych pasów dwóch kratowych wiązarów. Wieszaki belek o większych rozmiarach pozwalają łączyć główne dźwigary z płatwiami w konstrukcjach wielkogabarytowych, powstałych z klejonego drewna. Poza łączeniami drewnianych elementów wieszaki można stosować również w połączeniach drewnianych belek z betonową konstrukcją. Dobranie ich odpowiedniego rodzaju sprawi, że połączenie będzie trwałe i ekonomiczne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com