fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie systemowych zielonych dachów

Zielone dachy stanowią przestrzeń dla roślinności i organizmów, jakie w niej żyją. Wpływają one na akustyczną oraz cieplną ochronę danego budynku oraz magazynują wodę.   (uprawnienia budowlane segregator )  Robią to w bardzo naturalny sposób. Poza tym mało nagrzewają się oraz skutecznie wiążą pył z powietrza. Stanowią one także świetną ochronę dachowej hydroizolacji przed obciążeniami, które płyną ze środowiska. W związku z redukcją opłat związanych z uszczelnieniem powierzchni na terenie wielu gmin, gdzie opłaty związane z odprowadzaniem ścieków zostały rozdzielone, można w ten sposób dokonać oszczędności finansowych. Wzrastająca tendencja sprawia, że w planach zabudowy często zielone dachy są wręcz wymagane i mają charakter kompensujących środków. (uprawnienia budowlane program) 

Zastosowanie systemowych zielonych dachów
Zastosowanie systemowych zielonych dachów

Powiększenie wartości budynków

Wartość budynku, na którym znajduje się zielony dach ulega zwiększeniu. Ma to związek z tym, że opadowa woda jest magazynowana i jej odpływ zostaje opóźniony w czasie. Budynek zyskuje akustyczną oraz cieplną ochronę, a także lepszy wygląd. Mikroklimat w takim budynku ulega polepszeniu, ponieważ zielone dachy wiążą pyły i wyrównują poziom wilgotności powietrza oraz temperaturę. Funkcja użytkowa takiej dachowej powierzchni zwiększa się, a żywotność hydroizolacji dachowej wydłuża, co jest spowodowane tym, że zielony dach stanowi dobrą ochronę dachowej hydroizolacji od promieni UV, temperatury czy mechanicznych uszkodzeń. (uprawnienia budowlane)

Poziom nachylenia dachu

Idealny poziom nachylenia dachu kształtuje się na poziomie 1 do 5°. Intensywny rodzaj zazielenienia dachu można wykonać bez żadnych problemów na dachowych konstrukcjach, które nie posiadają spadku. Ekstensywne dachy muszą natomiast  posiadać specjalny plan. W sytuacji, gdy dach wykazuje nachylenie przekraczające 5°, w takim wypadku należy zastosować zazielenienie systemowe przeznaczone dla stromych powierzchni dachowych. Firma Bauder oferuje w tym wypadku rozwiązanie, które przeznaczone jest  dla nachylenia dachowego o kącie 25°.Dachowe powierzchnie często posiadają wiele użytkowych funkcji. Mogą na nim powstać tarasy, ogrody, systemy techniczne, a także można zamontować na nim fotowoltaikę. Uzgodnienie na wczesnym etapie takiego zastosowania dachu jest bardzo pożądane. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Retencjonowanie wody na zielonym dachu

Przeszło połowa opadowych wód zostaje zmagazynowana w warstwach zielonego dachu. Odparowuje ona na substratowej powierzchni oraz zazielenienia. Jej odpływ jest opóźniony w czasie. Porównując do zielonego dachu żwirowy dach, ten drugi nie posiada żadnego wpływu, który wiązał by się z odpływaniem opadowych wód. Opady są odprowadzane na nim natychmiast. Zarówno opóźnienie odpływu opadowych wód, jak i retencja przy zielonych dachach są deklarowane w związku ze współczynnikiem odpływu, na którego wpływa grubość danej warstwy. W związku z tym dachowa powierzchnia, która jest podłączona do dachowego wpustu ulega zwiększeniu. Takie dachowe wpusty muszą cechować się dostępnością w związku z konserwacjami i kontrolami. Obejmuje to także wpusty znajdujące się na powierzchni dachowego pokrycia. Przy zastosowaniu lekkich dachowych konstrukcji ważną kwestią jest pamiętanie o przestrzeganiu wymagań dotyczących awaryjnego odwodnienia. (uprawnienia budowlane 2022)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com