fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie pochylni w garażach podziemnych

Zgodnie z analizą literatury podczas projektowania podziemnych garaży rozpatrywane są tylko pojazdy posiadające wymiary standardowe. Standardowym pojazdem są różne typy oraz wymiary pojazdów, w zależności od funkcji, jaką pełni garaż oraz od jego przeznaczenia. W przypadku publicznych garaży przyjmuje się pojazd, który jest reprezentantem w 85% pojazdów, jakie poruszają się po drodze, gdzie znajduje się garaż. Procentowy wskaźnik przyjmuje się tylko umownie, i zależy on od potrzeb lokalnych. Tego rodzaju wskaźnik stosuje się m.in. w Niemczech. W Australii z kolei przyjmuje się wskaźnik na poziomie 90%. (uprawnienia budowlane 2023)  

Zastosowanie pochylni w garażach podziemnych
Zastosowanie pochylni w garażach podziemnych

Kształtowanie pochylni

Chcąc wziąć pod uwagę wszystkie uwarunkowania związane z kształtowaniem pochylni poddaje się do analizy parametry dodatkowe pojazdów, do jakich zalicza się kąt zejścia i natarcia, a także kąt przełamania. Kąty te wynikają z prześwitu, tylnego i przedniego zwisu oraz z rozstawu pojazdowej osi i prześwitu. Kąt związany z natarciem pojazdu jest to kąt, który mierzy się pomiędzy styczną linią do części przedniej łuku opony przedniej, jaka znajduje się w spoczynku obciążonego typowo pojazdu. Jest ona oparta na wysuniętym najbardziej elemencie pojazdu, a terenową powierzchnią. Kąt zejścia danego pojazdu mierzy się pomiędzy styczną linią do części tylnej łuku opony tylnej. Znajduje się ona w spoczynku obciążonego typowo pojazdu. Opiera się też na wysuniętym najbardziej pojazdowym elemencie, a powierzchni terenu. Mówiąc o kącie przełamania mierzy się go między stycznymi przedniej oraz tylnej łuków opony, która jest w spoczynku. Jest to typowo obciążony pojazd, a łuki przecinają się w miejscu podwozia pojazdu. (uprawnienia budowlane segregator)  

Sportowe pojazdy

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pojazdy sportowe w rzeczywistości posiadają parametry wyższe związane z przejezdnością, niż niektóre osobowe pojazdy pojawiające się powszechnie na ulicach. Dla specjalnych garaży typowy pojazd przyjmowany powinien być indywidualnie albo nawet niekiedy być dobierany zgodnie z pojazdami o wymagających najbardziej jezdnych parametrach. Należy pamiętać, że zarówno analizowane źródła, jak i parametry, jakie przyjmuje się dla typowych pojazdów w niewielkim stopniu odnoszą się do zakresu wymagań związanych z kształtowaniem pochylni. Odnoszą się one jedynie do zewnętrznych wymiarów pojazdu.  (uprawnienia budowlane testy) 

Garaże publiczne i specjalne

Rozróżnia się dwa typy garaży, a mianowicie garaże specjalne i publiczne. Przeważający typ pojazdów znacznie odbiega niekiedy od pojazdów typowych, jakie poruszają się po drogach w okolicy. Specjalne garaże to przykładowo garaże zlokalizowane w luksusowych mieszkalnych budynkach oraz w luksusowych handlowych centrach. W tych miejscach poruszają się osobowe pojazdy, których parametry odbiegają on typowych pojazdów. Są to np. duże samochody SUV czy luksusowe auta posiadające niskie zawieszenie. Tego rodzaju pojazdy są też zwykle dłuższe, co wymaga większych postojowych stanowisk oraz szerszych manewrowych dróg. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com