fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie falistej blachy do podatnych konstrukcji

Ciągłe rozpowszechnianie stalowych przepustów z falistych blach sprawia, że bezpieczeństwo pieszych, zwierząt oraz kierowców nieustannie wzrasta. Podatne konstrukcje z blachy falistej to inaczej stalowe przepusty z falistych blach. Na naszym rynku wprowadzenie stalowych przepustów dało klientom większy wybór materiałów podczas budowania przepustów w komunikacyjnym budownictwie, w budownictwie wodnym czy wydobywczym. W takich miejscach stalowe przepusty są bardzo dobrym rozwiązaniem. Cechują się one dużym stopniem nośności. Jest ona wynikiem współpracy ich z gruntem, jaki je otacza. Z falistej blachy konstrukcje można stosować jako wiadukty, mosty, przejścia dla pieszych, tunele pod kolejowymi liniami, a także jako przejścia zarówno dla małych, jak i dużych zwierząt. (uprawnienia budowlane cennik) 

Zastosowanie falistej blachy do podatnych konstrukcji
Zastosowanie falistej blachy do podatnych konstrukcji

Układanie falistej blachy

Konstrukcje z blachy falistej w związku z hydraulicznymi względami układa się niekiedy z podłużnym spadkiem. Kiedy stosuje się je jako przepusty bądź małe mosty o zamkniętym przekroju, w takim wypadku mogą one posiadać zalecany minimalny podłużny spadek 0,5%. Kiedy dojdzie do sytuacji, że konstrukcja będzie znajdować się pod skosem do osi drogi i będzie przebiegać górą, ważne staje się w tym wypadku określenie kąta, pod jakim będzie ona przebiegać. Na tej podstawie dostosowuje się do niego długość danej konstrukcji. Konstrukcja może zostać zakończona na cztery odmienne sposoby. Są to prostopadłe ścięcia, ścięcie do skarpy z ukosem i skrzydełkiem, ścięcie do skarpy ze skrzydełkiem czy zwykłe ścięcie do skarpy. (uprawnienia budowlane testy) 

Pojęcia związane z podatnymi konstrukcjami z falistych blach

Podczas opisywania oraz wymiarowania konstrukcji podatnych z blach falistych warto wyjaśnić kilka podstawowych pojęć. Pierwszym z nich jest długość konstrukcji. Jest to odległość między dwoma sąsiadującymi wierzchołkami fal. Odległość tą mierzy się w prostej linii. Kolejnym pojęciem jest długość konstrukcji, która oznacza odległość od punktów skrajnych. Długość odmierza się w osi konstrukcji. Dno konstrukcji z kolei oznacza odcinek konstrukcyjnego dna pomiędzy pachwinami. Warto również wiedzieć, że wysokość fali, to odległość pomiędzy wierzchołkami fal, jaką mierzy się w linii prostej w pionie.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Zalety stosowanie przepustów

Podatne konstrukcje z falistych blach to inaczej stalowe rodzaje przepustów. Stosuje się już z powodzeniem na całym świecie od ponad 100 lat. Przeznacza się je do budowy inżynierskich obiektów. Zastosowanie przepustów z falistej blachy jest w związku z tym bardzo szerokie. Do zalet przepustów zalicza się prosty i szybki montaż czy brak sezonowości. Przepusty mogą być stosowane niezależnie od poziomu temperatury, a wznosząc obiekt nie potrzeby zamykania ruchu drogowego bądź pieszego. Można montować je całościowo w małej odległości od miejsca docelowego bądź selekcyjnie. Koszty związane z realizacją są tu także o wiele mniejsze, niż w przypadku zastosowania rozwiązań tradycyjnych.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com